Petrol
97.53
0.91%
Euro
18.374
0.41%
Dolar
17.949
0.00%
Altın
1.036
0.52%
Borsa
2778
0.00%
Bitcoin
416.810
-3.87%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Çanakkale'de Özgecan eyleminde kadın-erkek gerginliği

  Özgecan Aslan’ın öldürülmesi, kadınları sokağa döktü. Çanakkale'de toplanan grup erkeklerin arkaya geçmesini isteyince gerginlik yaşandı.
  • İHA
  • 15.02.2015 - 14:52
  Çanakkale'de Özgecan eyleminde kadın-erkek gerginliği

  Çanakkale de Özgecan eyleminde kadın-erkek gerginliği #1

  Çanakkale Kadın Platformu, İskele Meydanı’nda toplanarak kadın cinayetlerini protesto etti. Açıklama esnasında erkeklerin arka tarafa geçmesi istenince, alanda gerginlik yaşandı.

  "ERKEKLER ARKAYA GEÇSİN" GERGİNLİĞİ

  Çanakkale Kadın Platformu, Mersin’de 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın yakılarak öldürülmesi olayını protesto etmek amacıyla İskele Meydanı’nda protesto eylemi düzenledi. Çok sayıda kadının katıldığı eyleme, erkekler de destek verdi. Kadın Platformu adına açıklama yapmak isteyen Yasemin Adsız’ın ’basın açıklaması için kadın arkadaşlarımızı öne alıp, erkek arkadaşlarımızı alanın arkasına alalım’ demesi erkekler tarafından tepkiye yol açtı. Gruptaki erkekler, "Biz size destek vermeye geldik" diye yanıt verdi.

  "KADINLARIN ÖN PLANDA OLMASINI İSTİYORUZ"

  Adsız’ın aldığı tepkiye karşı tutumda ısrarcı olarak, "Bu katliam her ne kadar sınıfsal ve kapitalist düzenin oyununun bir sonucu olsa da sonuçta erkek eliyle yapılmış bir katliam. Erkek arkadaşların desteğini alsak dahi kadınların ön planda olmasını istiyoruz. Bu ricamızı kabul edin" demesi üzerine gruptaki bazı kadınların da sesinin yükselmesine sebep oldu. Kadın üyeler, ’Cinsiyet ayrımcılığı’ yapıldığını belirterek bu isteği doğru bulmadıklarını açıkladı.

  Çanakkale de Özgecan eyleminde kadın-erkek gerginliği #2

  Bir süre devam eden tartışmanın ardından, Adsız, "Bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek istiyorum. Biz erkekler gitsin demedik. Arkaya geçmelerini istedik" dedi. Daha sonra kadın ve erkekler birlikte açıklamayı dinledi.

  1 DAKİKALIK SAYGI DURUŞU

  Alanda yapılan 1 dakikalık saygı duruşunun ardından Kadın Platformu adına konuşan Yasemin Adsız, Özgecan Aslan’ın olay esnasında yaşadıklarını anlattı. Genç kızın son anlarını dinleyen alandaki bazı kadınlar gözyaşlarını tutamadı. Adsız, “2015 yılının ilk 46 gününde Özgecan dahil 37 kadın, erkek şiddetiyle katledildi. Kadınlar her gün kendi hayatları hakkında karar vermek isterken, evlerine, işlerine, okullarına gitmek isterken, sokakta yürürken, taksiye minibüse binerken erkekler tarafından öldürülüyor. Bu cinayetlerin sürekliliği, cinayetleri durdurmayan, gerekli önlemleri almayan devletin eril yapısını gözler önüne seriyor” dedi.

  Çanakkale de Özgecan eyleminde kadın-erkek gerginliği #3

  SLOGANLARLA YÜRÜDÜLER

  Grup, açıklamanın ardından kordon boyunda sloganlar atarak yürüyüş yaptı. Yürüyüşe katılan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Sesimizi daha yüksek çıkarmamız lazım. Kadın cinayetlerine, kadının aşağılanmasına karşı, kadının bu toplumda asil unsur olduğunu şiddetle haykırmamız lazım. Kadını da bu noktada bilinçlendirmeliyiz. Özgecan canından oldu. Ama arkasında, onu tanımadan seven bir kitle bıraktı. Ama sadece Özgecan değil, dün bir kadın öldü. Bugün bir kadın ölecek, böyle giderse yarın da bir kadın ölecek. Bu yüzden hükümetin sahte politikalarının artık bir an önce sona ermesi gerekir. Kadınların toplum içerisindeki varlığının kabul edilmesi gerekir. Eğitim sistemimizin de artık dini unsurlardan ayrılarak çağdaş, laik Atatürkçü bir seviyeye yeniden kazandırılması gerektiğine inanıyorum” dedi. Eylem, daha sonra olaysız şekilde sona erdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir