Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.344
0.67%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Çanakkale'de yeni bir balık türü keşfedildi

  Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi yakınlarında, ekstrem şartlarda yaşamını devam ettiren ve endemik olma ihtimali bulunan bir balık türü popülasyonu tespit edildi.
  • 13.02.2014 - 10:21
  Çanakkale'de yeni bir balık türü keşfedildi

  Çanakkale de yeni bir balık türü keşfedildi #1

  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 3’üncü Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Şükran Yalçın Özdilek, Yrd. Doç Dr. Deniz Anıl Odabaşı ve araştırma görevlisi Serpil Odabaşı, Tuzla Köyü’nün kuzey doğusunda yer alan doğal sıcak su kaynağında inceleme yaptı.

  ''BALIK TÜRÜ POPULASYONU TESPİT EDİLDİ''

  İncelemenin ardından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı; “Çanakkale ili, Ayvacık ilçesinin Tuzla Köyü’nün kuzey doğusunda yer alan doğal sıcak su kaynağında yaşayan Cyprinodontidae familyasından, Aphanius genusuna ait ve fasciatus türüne yakın diagnostik özellikler sergileyen ve bu ekstrem şartlarda yaşamını devam ettiren ve endemik olma ihtimali bulunan bir balık türü populasyonu tespit edilmiştir” 

  SU KALİTESİ DEĞERLERİ

  Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, belirtilen bölgede ölçülen su kalitesi değerlerinin, bir balığın yaşayabileceği çok nadir ve ekstrem koşullarda olduğu kaydedildi. Bu balık türünün kesin olarak tayini için daha ayrıntılı genetik çalışmalar yapılması gerekli olduğu belirtilen açıklamada, “Çalışmalar tamamlanıncaya kadar türün neslinin devamını sağlayacak şekilde belirtilen bölgenin her türlü riske karşı korunması önerilmektedir. Bu nedenle Bölge Müdürlüğümüzce, konunun hassasiyetine dikkat çekmek amacıyla ilgili kurumlar ve Tuzla Köyünde faaliyet gösteren jeotermal enerji tesisi yazılı olarak bilgilendirilmiş olup, gerekli koruma tedbirlerinin aldırılması ve türün canlılığının takibinin yapılması istenmiştir” denildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir