Euro
10.3929
-0.39%
Dolar
8.8699
0.04%
Altın
501.72
0.53%
Borsa
1.385
0%
Bitcoin
389.934
3.36%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  Çankırı'da liseli mucit yaptı: Karıştırıcı

  Çankırı'da iki lise öğrencisi, yaptıkları "karıştırıcı" ile yemek hazırlayanların işini kolaylaştırmayı hedefliyor.
  • AA
  • 07.06.2016 - 09:07
  Çankırı'da liseli mucit yaptı: Karıştırıcı

  Cumhuriyet Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı'na, 11. sınıf öğrencisi Ülkü Hasene Karahasan ve Semanur Oktay "Karıştırıcı" adlı projeyle katıldı.

  Yemek karıştırma nedeniyle çıkabilecek telaşı sona erdirmeyi amaçlayan proje, sergiyi gezenlerin ilgisini çekti.

  EV HANIMLARININ HAYATINI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN..

  Karahasan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yemek karıştırma sebebiyle evlerde zaman zaman küçük ve tatlı gerginlikler yaşanabildiğini söyledi. Karahasan, "Başta annem olmak üzere gerek ev hanımları gerekse çalışan hanımların hayatını kolaylaştırmak için projeyi geliştirdim. Bilindiği gibi kadınlar mutfakta çok zaman geçiriyor. Bazen aynı anda birkaç işi yapmak zorunda kalabiliyor. Onların hayatını kolaylaştırmak istedim." dedi.

  Çankırı da liseli mucit yaptı: Karıştırıcı #1

  Semanur Oktay da projenin gündelik hayatta çok işe yarayacağına inandığını kaydetti. Oktay, "Biz bu projeyi yapmaya karar verdikten sonra orta boy bir tencere edindik. Sonra aldığımız bir motora ikinci el blender telini taktık. Kalem pil, motor ve teli yapıştırıcı bantla sabitledik." bilgisini aktardı. Düzeneği istedikleri gibi çıkartıp takabildiklerini söyleyen Oktay, "Karıştırıcıyı tencerenin sapına monte ediyoruz. İstersek çıkartıp daha küçük ya da büyük bir tencereye takabiliyoruz. Anahtarı açtığımızda tencerenin sapına bağlı olan karıştırıcı yemeği karıştırmaya başlıyor." dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir