Petrol
76.5
0.00%
Euro
19.6895
0.01%
Dolar
18.6431
0.03%
Altın
1.072
0.09%
Borsa
4856
0.60%
Bitcoin
325.205
2.05%
12ºC
İstanbul
Hafif yağmur 12 C

  Çankırılı çoban hayvanlarına GPRS taktı

  Çankırı'da bir çoban hayvanlarını, üzerine taktığı GPRS ile uydu üzerinden takip ediyor.
  • İHA
  • 13.06.2016 - 15:55
  Çankırılı çoban hayvanlarına GPRS taktı

  Çankırılı çoban hayvanlarına GPRS taktı #1

  Çankırı'nın Ilgaz ilçesine bağlı Bozatlı köyünde yaşayan 54 yaşındaki Kadir Metin, iş yoğunluğundan hayvanlarıyla ilgilenmeye fırsat bulamayınca teknolojiye ayak uydurdu.

  HAYVANLARINA GPRS TAKTI, UYDUDAN TAKİP EDİYOR

  Uzun yıllardır çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan Metin, bunların yanında köydeki her türlü teknik işi de yapıyor. Komşuların bozulan televizyonlarını, çamaşır makinelerini de tamir eden Metin, sürüsünün başında duramadığı için ilginç bir yöntem geliştirdi. Köyde 'modern çoban' olarak adlandırılan Metin, hayvanlarını kontrol etmek amacıyla boyunlarına çan yerine GPRS sistemi taktı. Metin, GPRS sayesinde hayvanlarını uydu üzerinden takip ediyor.

  Sabahın erken saatlerinde hayvanlarını meraya bırakan Metin, evdeki bilgisayarından hayvanlarını adım adım takip ediyor. Metin, olumsuz bir olayda ise hayvanların yanına gidiyor.

  Çankırılı çoban hayvanlarına GPRS taktı #2

  "TELEFONUMDAN VE BİLGİSAYARIMDAN TAKİP EDEBİLİYORUM"

  Uygulama hakkında bilgi veren modern çoban Kadir Metin, "Bir yıldan beri amatör olarak yapmış olduğum hayvancılığı devam ettiriyorum. Bir hayvanla başlamış olduğum bu işi 6-7 hayvana çıkardım. Köyümüzde ekili alanlar olmadığı için rahatlıklar etrafa salıveriyoruz. Köyün merasında yayılıyorlar ama bazen bulmakta zoruluk çekiyorum. Sürekli takip etmek zorunda kalarak motosikletimle onları arıyorum. Bu da bana zaman yönünde çok büyük sıkıntılar oluşturuyor. Bunun önüne geçmek için aklıma araçlara takılan GPRS cihazını hayvanlara takmak geldi ve bunu uyguladım. Cep telefonumla veya evde bilgisayarımdan çok rahat bir şekilde hayvanları takip edebiliyorum. Bu uygulama köyümüzde örnek olmuştur ve diğer hayvan besleyen köylülerimize de bu sistemi kuracağız" dedi.

  Çankırılı çoban hayvanlarına GPRS taktı #3


  Görüş Bildir