Petrol
87.63
-0.48%
Euro
18.1357
0.64%
Dolar
18.4931
-0.14%
Altın
986.41
-0.11%
Borsa
3147
0.00%
Bitcoin
358.098
-0.90%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C
  Çarpma sırasında yalıda bulunanlar o anları anlattı

  Çarpma sırasında yalıda bulunanlar o anları anlattı

  İstanbul Boğazı'nın nadir değiştirilmemiş yalılarından biri olan Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'nda meydana gelen kazanın incelemeleri sürerken, kaza anında evde bulunanlar "Korku filmi gibiydi" dedi
  • DHA
  • 09.04.2018 - 09:32

  İstanbul Boğazı'nda dümeni kilitlenen arpa yüklü geminin çarptığı Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'nda Sahil Güvenlik denizden, zabıta ekipleri de karadan çalışmalarını sürdürüyor.

  Çarpmanın etkisiyle yalıda oluşan ağır hasar dikkat çekerken incelemelerin devam etmesi bekleniyor.

  Çarpma sırasında yalıda bulunanlar o anları anlattı #1

  "KORKU FİLMİ GİBİYDİ"

  Çarpmanın olduğu sırada yalıda bulunan ailenin dördüncü kuşak torunu Aslı Zeynep Ertürer, yaşadıklarını anlattı.

  Ertürer, "Korku filmi gibiydi. Kimse ne olduğunu anlamadı. Bir anda gemi binanın yükseğinde bir noktada olduğu için biz bahçeye inene kadar girmişti. Sonrası bizim için de psikolojik olarak karanlık" dedi. Ertürer, "Bu bir aile yapısı. Sonradan alınmış bir yalı değil. Tamamen bizim kuşaklardır korumaya çalıştığımız birinci sınıf tarihi eser bugün yok. Hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak." ifadelerini kullandı.

  Çarpma sırasında yalıda bulunanlar o anları anlattı VİDEO

  Çarpma sırasında yalıda bulunanlar o anları anlattı #2

  "YATAK ODALARIMIZA GİRDİ"

  Yalının son durumuna ilişkin bilgi veren Ertürer, "Hâlihazırda yaşadığımız bir yalı. Dün buradaydık. Ben buradaydım, Allah'tan ailem yoktu. Yatak odalarımızın ve salonumuzun olduğu yere girdi ve öğle saatleriydi. Ailem burada olsaydı ne olurdu? Zaten düşünmek istemiyorum. 200 yaşında bir yalı. Etimizi tırnağımıza katarak, her şeyimizi buraya dökerek ayakta tutmaya çalıştığımız bir yapı. Dışı bir şekilde çözülür ama içinde korumaya çalıştığımız kıymetli birçok şeyi kaybetmiş durumdayız." dedi.

  Çarpma sırasında yalıda bulunanlar o anları anlattı #3

  "SORUMLULARIN CEZALANDIRILMASI İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ"

  Hukuki sürecin başladığını belirten Avukat Nazlı Selek ise "Sorumluların cezalandırılması için her türlü başvuru yapılıyor. Kamuoyundan da bu anlamda destek bekliyoruz. Bütün resmi kurum ve kuruluşlardan bu milli servetle ilgili destek bekliyoruz. Sorumluların cezalandırılması, soruşturmanın titizlikle yapılmasıyla ilgili de gereken desteği bekliyoruz." dedi.

  Sahil Güvenlik ve zabıta ekiplerinin incelemeler yaptığını söyleyen Selek, "Başka incelemeler de yapılıyor. Bir süreç var önümüzde. İnşallah alnımızın akıyla çıkacağız." dedi.

  İstanbul Boğazı'nda gemi yalıya çarptı VİDEO


  Görüş Bildir