Petrol
83.61
-1.48%
Euro
17.6658
-0.14%
Dolar
18.4712
0.12%
Altın
964.46
-0.15%
Borsa
3266
0.00%
Bitcoin
347.150
-5.15%
20ºC
İstanbul
Hafif yağmur 20 C
  Cem Garipoğlu'nun mezarına adı neden yazılmadı

  Cem Garipoğlu'nun mezarına adı neden yazılmadı

  Cumhuriyet yazarı Erk Acarer, Cem Garipoğlu'nun mezarına neden isim yazılmadığını Osmanlı'dan örneklerle açıkladı.
  • 15.10.2014 - 11:41

  Cem Garipoğlu nun mezarına adı neden yazılmadı #1

  17 yaşındaki lise öğrencisi Münevver Karabulut'u vahşice öldüren ve Silivri’de kapalı cezaevinde yatan Cem Garipoğlu, tek kişilik odasında kendini asmış halde bulunmuştu.

  MEZAR TAŞINA İSMİ YAZILMADI

  Garipoğlu'nun cenazesinin gömüldüğü gün, mezar taşında isminin yazılı olmaması kafalarda soru işareti bıraktı. Bu durum, "Öldü gösterilip kaçtı mı" gibi söylentileri de beraberinde getirmişti.

  CUMHURİYET YAZARI HATIRLATTI

  Cumhuriyet yazarı Erk Acerer, Garipoğlu'nun mezar taşında neden isminin yazılı olmadığını yorumladı:

  CELLAT MEZARLARINA DA YAZILMAZDI

  "Osmanlı İmparatorluğu'nda cellat mezarları ayrı olur, dikilen bir arşınlık taşlara da isim yazılmazdı. Deniz kabuklarının oluşturduğu kalkerden kesilen taşlar, üçüncü sınıf olarak bilinirdi. Cellat taşlarına isim yazılmamasının anlamı gayet açık olup, şahsa yapılacak bir bedduayı engellemek amacı taşıyordu. Zaten yaşarken yeterince beddua alan celladın, ruhunun öteki tarafta rahat etmesi amaçlanıyordu.

  Garipoğlu'nun mezar taşına isim yazılmaması bu uygulamayı akla getirdi. Mezar taşınının yazısız oluşu, herhangi bir tahribat yapılmasını ya da Cem Garipoğlu adına beddua edilmesini önleme isteği olarak ön plana çıktı. Yazısız mezar taşı, Cem Garipoğlu'nun "ölmedi, hapisten kaçırıldı" iddialarına da bir yanıt olarak görülebilir."


  Görüş Bildir