Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
480.190
1.29%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C

  Cemil Çiçek: Avrupa'daki yabancı karşıtlığı endişe verici

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, AB içinde yabancı karşıtı hareketlerin güç kazanmasının endişe verici olduğunu söyledi.
  • 12.09.2014 - 03:26
  Cemil Çiçek: Avrupa'daki yabancı karşıtlığı endişe verici

  Cemil Çiçek: Avrupa daki yabancı karşıtlığı endişe verici #1

  Norveç'in başkenti Oslo'daki Avrupa Parlamento Başkanları Konferansı'nın "Avrupa'da Demokrasi, Egemenlik ve Güvenlik" konulu son oturumunda konuşan TBMM Başkanı Çiçek, küresel sistem güvenlik algılarının değiştiği bir dönemden geçildiğini belirterek Ortadoğu ve Akdeniz'deki kaygı verici ihtilaflar, enerji güvenliğinden siber saldırılara, yasadışı göçten çevre sorunlarına kadar önemli sorunlar yaşandığını bildirdi.

  Uluslararası toplumun dayanışma ve işbirliği içinde hareket etmesinin her zamankinden daha önemli hale geldiğini vurgulayan Çiçek, "bir istikrar kuşağı oluşturmayı hedefleyen Türkiye'nin, insan odaklı dış politika izlediğini" kaydetti.

  "Günümüzde AB içinde yabancı karşıtı hareketlerin güç kazanması endişe vericidir" diyen Çiçek, Türkiye'nin çevresindeki diğer sorunlarla ilgili olarak da "Türkiye Ukrayna'daki krize bu ülkenin toprak bütünlüğü temelinde hukuka ve uluslararası anlaşmalara uygun bir çözüm bulunmasını desteklemektedir. Tarihte büyük acılara maruz kalmış Kırım Tatarları'nın durumunu önemsiyoruz. Yukarı Karabağ sorunu, normalleşme önünde engel olmaya devam etmektedir. Bu drama karşı tutum takınılmasını bekliyoruz. Ayrıca Ortadoğu'da terörizm belasına karşı işbirliğine ihtiyaç vardır" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir