Dolar
6.8104
0.0058%
Euro
7.5861
0.2312%
Altın
1740.31
0.0373%
Borsa
107266.19
1.6543%
G. Altın
381.086
0.0404%
Bitcoin
66271.37
1.2273%
14ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 14 C
  Zigana Tüneli ihalesi iptal edildi

  Zigana Tüneli ihalesi iptal edildi

  Türkiye'nin en uzun ikinci kara yolu tüneli olacak Zigana Tüneli ihalesi, rakip firmaların başvurusu üzerine iptal edildi.
  • 03.10.2015 - 10:40

  Zigana Tüneli ihalesi iptal edildi

  e

  Doğu Karadeniz'i Doğu Anadolu'ya bağlayan Zigana Tüneli projesinde belirsizlik sürüyor. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün yaptığı tünel ve bağlantı yolları ihalesini Cengiz İnşaat kazanmıştı. İhaleye katılan diğer şirketler sürece itiraz etti. Mahkeme ihalenin tekrar değerlendirilmesine karar verdi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ekim 2014 açıkladığı Zigana Tüneli projesinde süreç durdu. Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde bulunan Zigana Dağı’nda yapımı planlanan tünel projesi için yapılan ihale sonucu iptal edildi. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Mayıs 2015’de yapılan ihaleyi Cengiz İnşaat kazanmış ve 28 Temmuz’da sözleşme imzalanmıştı.

  İHALEYE KATILAN FİRMALAR İTİRAZ ETTİ

  Ancak ihaleye katılan 6 şirket sürece itiraz etti ve Kamu İhale Kurumu’na şikayette bulundu.

  Kamu İhale Kurumu itirazları ret edince şikayette bulunan şirketlerden Şenbay Madencilik ve Özgün Yapı mahkemeye başvurdu. Kamu İhale Kurumu’na itirazda bulunan diğer şirketler ise Tekfen, Pers Yapı-Bergiz İnşaat, Albayrak Turizm, Aga Enerji, Yse Yapı-İntekar Yapı-Metro Kmb.

  TEKRAR DEĞERLENDİRİLECEK

  Hürriyet'in haberine göre, Şenbay Madencilik ve Özgün Yapı haksız yere ön yeterlilikten geçemediğini savunurken, mahkeme itirazları haklı buldu. Ankara 10. İdare Mahkemesi’nin Temmuz ayında aldığı karar sonrası konuyu tekrar değerlendiren Kamu İhale Kurulu, 12 Ağustos’ta ‘Trabzon-Aşkale Yolu Zigana Tüneli ve Bağlantı Yolları’ ihalesinin sonucunu iptal etti. Şimdi Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ihale başvurularını yeniden değerlendirmesi gerekiyor.

  Zigana Tüneli Projesi VİDEO

  CENGİZ İNŞAAT: "TARAF DEĞİLİZ"

  Karayolları Genel Müdürlüğü ihale sonucunun iptal nedeni ile ilgili açıklama yapmadı. Söz konusu ihaleye kazanan Cengiz İnşaat yetkilileri ise davanın Karayolları’na açıldığını, süreçte taraf olmadıklarını dile getiriyor.

  TÜRKİYE'NİN EN UZUN KARA YOLU TÜNELİ OLACAK

  Ovit Tüneli’nden sonra Türkiye'nin en uzun kara yolu tüneli olması planlanan Zigana Tüneli’nin 500 milyon liraya mal olması öngörülüyor. İnşaat çalışmalarının ise 3 yıl sürmesi bekleniyor. Zigana Tüneli’nin giriş ve çıkışındaki kavşak ve viyadüklere ek olarak iki adet tahliye dönüşü ve kaçış tüneli de yapılacak.

  Görüş Bildir