Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
590.593
0.44%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C

  Cepten mesaj gönderdiğiniz için işten atılabilirsiniz

  Çalışanın mesai sırasında cep telefonu ile mesajlaşması, internetten chatleşmesi kanuna göre işten atılma sebebi.
  • 16.06.2015 - 11:11
  Cepten mesaj gönderdiğiniz için işten atılabilirsiniz

  Cepten mesaj gönderdiğiniz için işten atılabilirsiniz #1

  Telefonla sürekli mesaj yazan işçi, davranışı ile iş yerinin normal işleyişini etkiliyorsa yazılı savunması alınır ve yazılı olarak uyarılır. Buna rağmen aynı olumsuz davranışında ısrar ediyorsa, işçiyi işten çıkarmak için geçerli neden oluşur.

  YASADA YERİ VAR

  İşçinin işine bu durumda, 1475 sayılı İş Yasasının 18-21'inci maddelerine uygun olarak son vermek mümkündür. Yani işçi, geçerli bir sebeple işten çıkarılmıştır. İş yasasının 18-21'inci maddeleri iş güvencesi ile ilgili olup, işçi bu maddelere uygun olarak işten çıkarılmıştır.

  ÇALIŞAN DAVA AÇSA DA İŞVERENİN GEREKÇESİ HAZIR

  Bu işçinin en az 6 aylık çalışması varsa ve 30 veya daha fazla işçinin çalıştığı iş yerinde çalışıyorsa, işe iade davası açma hakkı bulunmaktadır. Davalı işveren haklı sebebe dayanarak işçinin işine son verdiğini ileri sürebilecektir. İşçinin çalıştığı iş yerinde 30'dan daha az işçi çalışıyorsa, işe iade davası açamayacak, ancak işverenin kötü niyetle iş sözleşmesini feshettiğini ileri sürerek, kötü niyet tazminatı ödenmesine ilişkin dava açabilecektir. Davalı işveren bu durumda, geçerli sebeple işçinin işine son verildiğini ileri sürebilecektir.

  ÇALIŞANA TAZMİNATI ÖDENİR

  Telefonla mesaj yazarak işin akışını olumsuz etkileyen işçinin iş sözleşmesi feshedildiğinde, ihbar öneli kullandırılmamış ise, yani iş arama için kendine iş saatleri içinde izin verilmemiş ise, ihbar tazminatı ödenmelidir. Bu işçinin en az bir yıl çalışması varsa kıdem tazminatı da verilmelidir. Çünkü, ihbar tazminatı ve kıdem tazminatı ödenmeksizin işçinin işine son verilebileceği sebepler, 4857 sayılı İş Yasasının 25/ll. bendinde sayılmış olup, telefonla mesajlaşmak bu madde kapsamına girmemektedir.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir