Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.541
-0.17%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Cevdet Erdöl: Sigara kitle imha silahı sayılsın

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cevdet Erdöl, ‘17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü’ nedeniyle açıklamalarda bulundu.
  • Haber Merkezi
  • 17.11.2016 - 11:43
  Cevdet Erdöl: Sigara kitle imha silahı sayılsın

  ‘17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü’ münasebetiyle önemli açıklamalarda bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cevdet Erdöl, küresel anlamda tütüne bağlı ölümlerin sayısı göz önüne alındığında sigaranın “insanlığın gördüğü en büyük kitle imha silahı" olduğunu söyledi.

  Cevdet Erdöl: Sigara kitle imha silahı sayılsın #1

  HER YIL 5 MİLYON İNSAN SİGARADAN ÖLÜYOR

  Kapalı mekanlarda sigara içme yasağı getiren kanunun mimarı olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, sigara kullanımı nedeniyle her yıl dünyada 5 milyon, Türkiye'de de 120 bin kişinin yaşamını yitirdiğini ve dünyada her yıl 38.000 kişinin de çevresindekilerin içtiği sigaranın zararlı etkileri nedeniyle öldüğünü ifade ederek sigaranın kitle imha silahı olarak değerlendirilip ona göre mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti.

  Erdöl açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

  AKCİĞER KANSERİ VAKALARININ YÜZDE 87'Sİ SİGARA YÜZÜNDEN

  “Dünyada kanser nedeniyle ölümlerin %30’u sigara ile ilgilidir. Akciğer kanseri vakalarının %87’sinin nedeni de sigaradır. Sigara 7000'den fazla, insan sağlığına kast eden zararlı madde içerir. Bu maddelerden bazıları şunlardır; Kanserojen bir madde olan polonyum, füze yakıtı olan metanol, akü metali olan kadmiyum, böcek öldürücü olan DDT, gaz odaları zehiri olan hidrojen siyanür, oje söktürücü olan aseton, bağımlılık yapan nikotin, fare zehiri olan arsenik, tuvalet temizleyicisi olan amonyak, güve kovucu olan naftalin ve diğer yüzlerce zehir sigarada bulunur. Sigara insanlık tarihi boyunca üretilmiş en etkili kitle imha silahıdır. XX yüzyılda,100 milyondan fazla kişinin ölüm nedeni sigaradır. Nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlar nedeniyle yaşanan toplam ölümler sigaranın verdiği zararla mukayese bile edilemez. Sigara bağımlılığı tüm ülkeler için ciddi sonuçları olan küresel bir sorundur. Bu nedenle sigara ile mücadeleye bu pencereden bakmak ve kitle imha silahı olarak değerlendirmek lazım. ”

  Cevdet Erdöl: Sigara kitle imha silahı sayılsın #2

  EKOSİSTEMİN DE DENGESİNİ BOZUYOR

  Sigara içmenin sağlığa zararlı olduğu kadar ekosistemin de dengesini bozduğunu açıklayan Rektör Erdöl, her yıl üretilen, 6 trilyon sigara izmaritinin toksik çöp şeklinde deniz ve okyanuslara karışarak deniz yaşamı için ağır bir tehdit oluşturduğunu söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir