Petrol
95.97
2.48%
Euro
18.2798
0.02%
Dolar
18.0596
0.62%
Altın
1.022
0.56%
Borsa
302
1.34%
Bitcoin
427.598
0.79%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  Cezaevinde ODTÜ'yü bitirdi

  2005 yılında cezaevine giren Yalçın İ., herkese örnek olabilecek bir davranışa imza attı.
  • 04.12.2011 - 10:46
  Cezaevinde ODTÜ'yü bitirdi

  Cezaevinde ODTÜ yü bitirdi #1

  1986'da ODTÜ Kimya Mühendisliği'ni bırakan Yalçın, 2005'te bilişim suçlusu olarak cezaevine girdi. 2007'de üniversite affından yararlanarak okulunu dereceyle bitiren Yalçın, "Mahkûm olduğumu sakladım" dedi.

  "ÖZGÜRLÜK İÇİN DÖNDÜM"

  Ankara Açık Cezaevi'nde hükümlüler için moral gecesi düzenlendi. Sanatçıların konser verdiği geceye katılan Yalçın İ.'nin öyküsü dikkat çekti. Yalçın İ., şunları anlattı: "Bir parça da olsa özgürlük için okula geri döndüm. Burada sorumluluk yok, stres yok, ama kimseye de faydam yok. Okula döndüğümde dışarıdaki hayata adapte olmaya başladım ve bölüme tam anlamıyla asıldım."

  HERKESTEN SAKLADIM

  "Bir süre sonra ekip çalışmalarında okulun sayılı öğrencileri benimle çalışmak istemeye başladı. Okulda benimle çalışan öğrenciler okul harici buluşmak istiyorlardı. Ancak benim cezaevine dönmem gerekiyordu. Gelemem diyordum, nedenini sorduklarında da cevap veremiyordum."

  ARKADAŞLARIM BİLİYORMUŞ

  "Daha sonra okuldaki arkadaşlarım da bu duruma alıştı ve kimse beni bir yere davet etmedi. Bu durum içimde kaldı. Bir gün bölümümden mezun olan bir arkadaşıma durumumu anlattım. Onlara daha önce söylemek için ne kadar zorlandığımı söyledim. O da bana 'Biz de yıllardır hükümlü olduğunu biliyorduk ve senin bunu anlamaman için inanılmaz çaba sarf ettik' dedi. Başarılı olmak zorundaydım. ODTÜ'nün benim için son şans olduğunu biliyordum. 33 gün sonra özgür olacağım ama ne iş yapacağımı bilmiyorum."

  HÜKÜMLÜ BABA, MÜHENDİS BABA OLDU

  Yalçın İ. oğlu için başarılı olduğunu anlatarak "İçeri girdiğimde oğlum 5 yaşındaydı. Okul için dışarıya ilk çıktığımda 7 yaşına gelmişti ve beni tanımıyordu. Eğer oğlum olmasaydı bu kadar başarılı olmazdım. Ya hükümlü babasını ya da mühendis babasını örnek alacaktı" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir