Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
583.990
-3.14%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C

  Cezaevinde ölen Balyoz sanığı şehit sayılacak

  Genelkurmay, cezaevinde yaşamını yitiren Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp'in "şehit" sayılması için de çalışma yürütüyor.
  • AA
  • 26.06.2015 - 03:03
  Cezaevinde ölen Balyoz sanığı şehit sayılacak

  Cezaevinde ölen Balyoz sanığı şehit sayılacak #1

  Balyoz Davası’nda 293 sanığın beraatlerinin kesinleşmesinin ardından Genelkurmay Başkanlığı askerlerin haklarının iade edilmesi için çalışmalara başladı. Çalışmalar kapsamında da Genelkurmay Başkanlığı, yargılama sürecinde subayların maaşlarından yapılan kesintileri de toplu olarak ödemeye başlayıp, terfi almadan emekli olan subaylar için de bir kanun teklifi hazırladı. Yargılama nedeniyle terfi edemeyen bazı subayları terfi ettiren Genelkurmay, albay rütbesindeki personelin değerlendirme işlemlerini ise YAŞ’ın Ağustos ayındaki olağan toplantısında yapacak.

  TAZMİNAT VE ŞEHİT MAAŞI

  Genelkurmay Başkanlığı’nın hazırladığı kanun teklifinde çarpıcı bir ayrıntı daha ortaya çıktı. Mağdurlar için paket hazırlayan Genelkurmay’ın, Mamak Cezaevi’nde geçirdiği beyin kanaması nedeniyle yaşamını yitiren Kurmay Albay Murat Özenalp’in şehit sayılması için çalışma yürüttüğü öğrenildi. Teklif onaylanırsa merhum albayın ailesi Genelkurmay’ın 12 Ağustos 2013 tarihinde çıkardığı şehit aileleri, gazi ve malullere yeni maddi haklar getiren kanundan yararlanacak. 2330 sayılı kanuna göre, personel görevdeyken ya da görev sonrası yaptığı hizmet nedeniyle maruz kaldığı hastalık sonucu ölüm veya sakat kalma halinde aileye tazminat ve aylık bağlanıyor.

  CENAZESİNE KOMUTAN KATILMIŞTI

  Balyoz davasında darbeye teşebbüs iddiası suçundan aldığı 16 yıl hapis cezası nedeniyle Mamak Askeri Cezaevi’nde tutuklu bulunurken beyin kanaması geçiren Özenalp 1 Mayıs 2014 tarihinde hayatını kaybetmişti. Cenazesine Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu katılmıştı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir