Petrol
111.49
2.19%
Euro
17.5206
-1.72%
Dolar
16.5386
-2.05%
Altın
969.58
-2.27%
Borsa
2529
-0.97%
Bitcoin
350.153
-3.33%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C
  CHP Toprak Ana Heykeli'ni Avcılar'a istedi

  CHP Toprak Ana Heykeli'ni Avcılar'a istedi

  Kars'taki heykeli Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "ucube" tepkisi üzerine yıkılan heykeltraşın, Ümraniye'deki heykeli de taşınıyor..
  • 09.01.2016 - 11:09

  CHP Toprak Ana Heykeli ni Avcılar a istedi #1

  Ümraniye Soyak Yenişehir Kibele Evleri içerisinde, sosyal tesisler ve heykeltıraş Mehmet Aksoy'un yaptığı heykelinin bulunduğu, 11 bin dönümlük arazinin, Milli Emlak’a ait olduğu gerekçesiyle açılan dava sonuçlandı. Mahkeme sitenin Milli Emlak’a ait olan arazisinin devredilmesine karar verildi.

  HEYKELİ ATÖLYESİNE TAŞIDI

  Kararın kesinleşmesi üzerine belediye ekiplerinin Perşembe günü söktüğü "İki çocuklu Toprak ana heykeli" buradan kaldırılarak Aksoy’a ait Beykoz’daki atölyeye götürüldü. Söküm ve heykelin kaldırılmasına tepki göstererek çalışmaları cep telefonu ile görüntüleyen heykeltıraş Mehmet Aksoy, "Bir heykel daha kaldırılıyor. Bu içinde yaşadığımızı Türkiye'nin sanat ortamınının, neye, ne kadar değer verildiğinin bir göstergesi. Aslında gönül isterdi ki bu heykel burada dursun. Heykellerle birlikte yaşayalım. Bir heykel kültürümüz olsun. Atölyemize götüreceğiz” dedi.

  CHP Toprak Ana Heykeli'ni Avcılar'a istedi VİDEO

  CHP Toprak Ana Heykeli ni Avcılar a istedi #2

  AVCILAR'A GİDİYOR

  Avcılar’da doktorluk yaptığı dönemde soyadından dolayı kendisine yakıştırılan ‘Toprak Ana’ sloganını benimseyen Belediye Başkanı Handan Toprak ise bu gelişmeler üzerine heykeltıraş Mehmet Aksoy ile temas kurarak, heykelin Avcılar’da uygun bulunacak alana taşınarak, monte edilebileceğini iletti. Aksoy’un bu öneriyi kabul ettiği, önümüzdeki günlerde Başkan Toprak ile bir araya gelerek detayları ele alacağı ifade edildi.

  CHP Toprak Ana Heykeli ni Avcılar a istedi #3

  "SANATA VE SANATÇIYA SAYGI DUYUYORUZ"

  Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak, "Herkes her şey olabilir ama sanatçı olamaz' diyen Ulu Önder Atatürk’ün izinden gitmeye çalışıyoruz. Avcılar; sanat ve sanatçıya her zaman sevgi ve saygı ile yaklaştı ve yaklaşmaya devam edecek. Mehmet Aksoy'u aradık ve heykelini ilçemizde görmekten mutlu olacağımız söyledik" dedi.

  "UCUBE"

  Heykeltraş Mehmet Aksoy'un Kars'ta bulunan heykeli de, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ucube" diyerek tepki göstermesi üzerine yıkılmıştı.

  CHP Toprak Ana Heykeli ni Avcılar a istedi #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir