Petrol
87.42
-0.09%
Euro
18.1961
0.21%
Dolar
18.5112
0.03%
Altın
990.11
0.22%
Borsa
3147
0.00%
Bitcoin
364.261
0.20%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  CHP yeni anayasa değişikliğinde organ mahkemesi istedi

  Üç parti arasında görüşmeleri devam eden Anayasa değişikliği konusunda CHP’den sürpriz bir dizi öneri geldi.
  • Ajanslar
  • 23.09.2016 - 03:58
  CHP yeni anayasa değişikliğinde organ mahkemesi istedi

  CHP yeni anayasa değişikliğinde organ mahkemesi istedi #1

  CHP yasama, yürütme ve yargı organları arasında yaşanan uyuşmazlıkları gidermek için Anayasa Mahkemesi bünyesinde faaliyet gösterecek “Organ Mahkemesi”nin kurulmasını istedi.

  KOMİSYON BUGÜN TOPLANACAK

  AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak’tan oluşan üçlü komisyon, bugün saat 14.00’te toplanacak. Komisyon, daha önce üzerinde uzlaşmaya varılan ancak son kez liderlerin görüşüne sunulan değişiklikleri ve iki muhalefet partisinin sunduğu önerileri değerlendirecek.

  10 maddeden oluşması beklenen mini Anayasa paketinde CHP’nin yer almasını istediği değişiklikler şöyle:

  OHAL VE KHK'LARA DENETİM YAPILSIN

  CHP, Anayasa’da yapılacak değişiklikle OHAL ve KHK’ların yargı denetimine açılmasını istiyor. Uygulamaya giren KHK’ların 30 gün içinde TBMM’ye sunulmaması halinde yürürlükten kalkacağına ilişkin Anayasa’ya hüküm konulması talep ediliyor.

  UYUŞMAZLIKLARI GİDERMEK İÇİN ORGAN MAHKEMESİ GELSİN

  En dikkat çekici talep yasama, yürütme ve yargı organları arasında yaşanan uyuşmazlıkları gidermek için “organ davası” uygulamasına geçilmesi. Erkler arasında ortaya çıkacak olası sorunları çözmek ve bu davalara bakmak için AYM bünyesinde “Organ Uyuşmazlıklarını İnceleme Mahkemesi”nin kurulması önerildi.

  SEÇİM BARAJI YÜZDE 3'E DÜŞÜRÜLSÜN

  Yüzde 10’luk seçim barajının düşürülmesi de tapeler arasında. Anayasa’ya seçim barajlarının yüzde 3’ü aşamayacağına ilişkin hüküm konulması isteniyor.

  AYM YETKİSİ GENİŞLETİLSİN

  Meclis’te grubu bulunan bütün siyasi partilere ve sivil toplum kuruluşlarına, alanlarıyla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne dava açma hakkının verilmesi talep edildi. Halen, AYM’ye yalnızca anamuhalefet partisi gidebiliyor.


  Görüş Bildir