Petrol
111.26
-0.70%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
481.273
1.07%
12ºC
İstanbul
Güneşli 12 C
  Diyanet'in Bodrum'a dev kültür projesine CHP engeli

  Diyanet'in Bodrum'a dev kültür projesine CHP engeli

  Bilimsel ve tanıtım anlamında Türkiye'de ilk olacak İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi projesi, Bordum'un kimliğine aykırı bulundu.
  • İHA
  • 16.03.2016 - 02:16

  diyanet bodrum

  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Bodrum Müftülüğü’nün takibinde, Ortakent Yahşi’de tüm Ege Bölgesi’ne hitap edecek İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi yapılacak. Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ruhsatlandırdığı dev tesis turistlere İslamiyet’i, bilimsel ve doğru bilgilerle tanıtacak.

  Diyanet in Bodrum a dev kültür projesine CHP engeli #2

  Bodrum Ortakent Yahşi’de 10 bin 300 metrekarelik hazine arazisinde, 3 bin metrekare inşaat alanı ile yapılacak olan tesisin arazi düzenleme ve kazı çalışmalarının inşaat yasaklarının başlayacağı süreye kadar tamamlanacağı açıklandı.

  İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi’nde, toplantı salonları, el ile hat sanatları ve kültür varlıkları eğitim alanları, sergi yerleri ile hediyelik eşya ünitelerinin bulunacağını söyleyen yetkililer, 400 metrekarelik iki minareli caminin, yapılacak olan tesiste, sadece bir yan ünite olarak yer alacağını belirtti.

  Diyanet in Bodrum a dev kültür projesine CHP engeli #3

  DİNİ VE KÜLTÜREL ANLAMDA TÜRKİYE’NİN İLK PROJESİ

  Dini ve Kültürel Tesis alanında, İslami ve klasik müzik tanıtımları, video gösterilerinin yapılacağını da belirten yetkililer, 2017 yılının sonlarında tamamlanacak tesisin, 7 bin 300 metrekarelik alanında ise düzenlemeler yapılıp yeşillendirileceğini, gölgelikler konarak park ve bahçe haline dönüştürüleceğini söyledi.

  Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ise proje talebinin kendilerine Diyanet İşleri Başkanlığı ile geldiğini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ruhsat verme yetkisinin olmaması üzerine de hazırlanan projeyi inceleyip araştırdıklarını, üzerinde tartıştıklarını ve sonra da projeyi onayladıklarını açıkladı.

  Bodrum İlçe Müftülük yetkilileri ise İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi’nin, fonksiyonları itibarı ile bilimsel ve tanıtım anlamında ‘Türkiye’nin ilk projesi’ olduğunu dile getirdi.

  Diyanet in Bodrum a dev kültür projesine CHP engeli #4

  "FONKSİYON OLARAK KÜLTÜREL İŞLER, DAHA ÖN PLANDA OLACAK"

  Dini ve kültürel tesis olarak amaçlarının daha çok ‘İslam’ı tanıtmak’ olduğunu belirten Bodrum İlçe Müftülük yetkilileri, “Projenin sahibi Diyanet İşleri Başkanlığı. Tüm Ege Bölgesi’ne hitap edecek bu tesiste, fonksiyon olarak kültürel işler, daha ön planda olacak. Burada maksat, cami yapmak değil. Çünkü caminin ruhsatını alır, her yere bir cami yapabiliriz. Burada amacımız, bir inanç turizmi olarak İslam’ı, hem halk hem de turizm açısından her türlü faaliyetini de kapsayan, en doğru bilgilerle anlatmak. Rehberler eşliğinde gelen turist gruplarına cami ve eklerini, İslam el, hat ve musiki sanatı ile İslamiyet bilgisine dair her şeyin tam tanıtımı yapılacak. Din çok hassas. Bu nedenle İslamiyet’i, bilimsel, iyi, doğru ve düzgün dini bilgilerle tanıtmamız lazım. Türkiye’de özellikle turizm bölgelerinde İslamiyet’i profesyonel ve bilimsel olarak tanıtan bir merkezimiz yok. Burada, işin bu yönünü, yani İslam’ı tanıtma ve bilgilendirme yönünü, ön plana çıkarmak istiyoruz” dedi.

  CHP'Lİ KOCADON: KENTİN KİMLİĞİNE AYKIRI

  Bodrum Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Kocadon, projenin iki defa kendi belediye meclisleri tarafından kabul edilmediğine dikkati çekerek, "Demek ki, projede bir sıkıntı var" dedi. Cami, külliye ve dini merkez yapılmasına karşı olmadıklarını belirten Başkan Kocadon, şunları söyledi:

  "Yanlış anlama olmasın. Bizler 'Cami, külliye, dini merkez yapılmasın' demiyoruz. Tam aksine yapılsın, biz de istiyoruz. Ancak, böylesine ciddi bir proje için Ankara'da oturup, bu projeyi çizenler gelsinler, bizimle görüşsünler. Bakalım bu proje kentin kimliğine, mimari yapısına uyacak mı, kent dokusuna uyacak mı?

  Gerekirse inanç turizmi için öncülük edecek bu proje için yarışma açalım, en iyi külliye veya dini merkez ortaya çıkması için birlikte karar verelim isterdik. Şimdi ne olacak? Merkezden alınan, oldu bitti kararı nedeniyle yine sivil toplum kuruluşlarıyla müftülük karşı karşıya gelecek. Bodrum'a yakışan bir proje olmasını biz de çok isterdik."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir