Petrol
94.54
-0.32%
Euro
18.1986
0.06%
Dolar
18.5829
-0.01%
Altın
1.023
0.06%
Borsa
3554
1.99%
Bitcoin
375.006
-1.12%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  CHP'li belediyeye neden T.C.'yi kaldırdınız tepkisi

  İzmir'in CHP'li belediyesinin tabelasından T.C. ibaresinin kaldırılması gerginlik yarattı.
  • 25.05.2013 - 15:25
  CHP'li belediyeye neden T.C.'yi kaldırdınız tepkisi

  CHP li belediyeye neden T.C. yi kaldırdınız tepkisi #1

  İzmir’in Torbalı İlçesi’nde belediye binasının yenilenen tabelasına T.C. ibaresinin konulmaması büyük tepki çekti. Vatandaşlar ellerinde bayraklarla meydana indi.

  KAĞITTAN YAPILMIŞ T.C. YAPIŞTIRDILAR

  Artan tepkiler sonrasında, belediye personeli, T.C. ibaresinin kaldırıldığı tabelayı kapatacak şekilde Türk bayrağı astı. Gittikçe büyüyen tepkiler karşısında, geri adım atan belediye, çareyi yeni tabelanın üzerine kağıttan yapılmış T.C. harfleri yapıştırmakta buldu.

  "YAPILAN TÜRKİYE CUMHURİYET'İNE HAKARET"

  İşçi Partisi İlçe Başkanı Muzaffer Yıldırımer yaptığı açıklamada, "T.C. ibaresi tekrar yerine takılıncaya kadar oturma eylemi yapacağız. CHP'li belediyenin bu yaptığını, Türkiye Cumhuriyeti adına bir hakaret olarak kabul ediyoruz" dedi.

  "BUNU HİÇ KİMSE SİNDİREMEZ"

  Tabela asıldığı sırada olay yerinde bulunan Torbalı Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ergün de T.C. ibaresinin kaldırılmasına tepki gösterdi. T.C. ibaresi olmayan bir belediyenin düşünülemeyeceğini belirten Ergün, "Bunu hiç kimse kabul etmez, bunu hiç kimse içine sindiremez. Bu vatan kolay kurulmadı ve kolaylıkla teslim edilmeyecektir" dedi.

  BAŞKANIN AÇIKLAMASI

  Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur da bir açıklama yaparak T.C. ibaresinin kaldırılmasının söz konusu olmadığını, durumun bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını belirtti. Uygur, belediyesinin bugüne kadar gerek Türkiye Cumhuriyeti gerek Atatürk ve ilkeleri gerekse de Türk bayrağı konusunda son derece hassas olduğunu dile getirdi.


  Görüş Bildir