Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C

  CHP'li vekil Mustafa Balbay: İddianame tanıdık geldi

  Balbay, bugün izlediği ve gazetecilerin de yargılandığı KCK davasının iddianamesi hakkında değerlendirmede bulundu.
  • 13.01.2014 - 16:03
  CHP'li vekil Mustafa Balbay: İddianame tanıdık geldi

  CHP'li vekil Mustafa Balbay: İddianame tanıdık geldi #1

  CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi dışında oluşturulan büyük salonda görülen, terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK'ya ilişkin, aralarında gazetecilerin de bulunduğu 19'u tutuklu 46 sanığın yargılandığı davanın 30. duruşmasını izledi.

  DURUŞMADAN ÖNCE ZİYARET

  Balbay, ziyaret çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Balbay, sabah duruşmayı izlemeden önce partisinin Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve Erzincan Milletvekili Muharrem Işık ile birlikte cezaevinde yatan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, gazeteci Tuncay Özkan, Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Yalçın Küçük, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve Ali Deniz Kutluk'u ziyaret ettiğini söyledi.

  'BU YARGILAMA GAZETECİLİĞİN, MESLEĞİN YARGILANMASI'

  CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın açıklamalarının satır başlıkları;

  "Bu yargılama gazetecilerin değil, gazeteciliğin, mesleğin yargılanması. Bu anlamda hepimiz tehdit altındayız. Zaten Türkiye'de can güvenliğinden bile önemli olan hukuk güvenliğinin ne kadar zaaf içerisinde olduğunu, ülkenin en üst noktalarındaki kişiler de görmüş, yaşamış oldular. Öncelikle gazetecilerin yargılandığı bütün davalarda ayrımsız bütün gazetecilerin serbest bırakılması gerekir. 'Ama şu davada olanlar serbest bırakılsın ama bu davada olanlar...' derseniz, o zaman bu ülkede anayasa olmaz 'ama yasa' olur. 'Ama şu dahildir, ama şu hariçtir' derseniz, o zaman mevcut anayasayı bile arar hale gelecek bir tablo ortaya çıkar. Zaten bugün ortaya çıkan da budur.

  'YARGI ÇUVALLAMIŞTIR'

  Düşünün, bugün belki Türkiye'de çok farklı yelpazede görünen bu kişilerin ortak sorunu 'hukuksuzluk' haline gelmiştir. Herkesin aynı çuvala konulduğu bu yargılamalarla birlikte yargı çuvallamıştır. Bu çuvallamanın ortadan kaldırılması için yeni bir çuval aramak, daha kötü bir çuvallamayı beraberinde getirecektir.

  'BUNLAR GERÇEK DELİL DEĞİL'

  Ben, kamuoyu vicdanında kabul görmemiş yargılamalar nedeniyle tutuklu bulunan herkesin tahliyesinden yanayım. Burada, bu KCK davasında da biraz inceleyince görüyorsunuz ki bunlar gerçekten delil değil. Eğer bunlar delilse, Türkiye'de başta gazeteciler olmak üzere herkes tehdit altındadır."

  Görüş Bildir