Petrol
110.88
0.09%
Euro
17.3235
1.69%
Dolar
16.1328
1.30%
Altın
965.86
1.80%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
476.449
0.67%
20ºC
İstanbul
Bulutlu 20 C

  Çift kol naklinden sonra yüzüne ve saçlarına dokundu

  Antalya'da 54 gün önce çift kol nakli yapılan 29 yaşındaki Mustafa Sağır, 8 yıl sonra ilk kez yüzüne ve saçlarına dokundu.
  • Ajanslar
  • 27.03.2016 - 12:04
  Çift kol naklinden sonra yüzüne ve saçlarına dokundu

  Adıyaman’ın Besni ilçesi Kutluca köyünde yaşayan ve 8 yıl önce tarlada bulduğu amonyum sülfat ile amonyum nitrat karışımının patlaması sonucu iki kolunu da kaybeden 29 yaşındaki Mustafa Sağır’a, 54 gün önce beyin ölümü gerçekleşen 23 yaşındaki Emin Konar’ın bağışlanan kolları, AÜ Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan ile aynı bölümdeki öğretim üyesi eşi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından başarıyla nakledildi.

  Çift kol naklinden sonra yüzüne ve saçlarına dokundu #1

  Çift kol naklinden sonra yüzüne ve saçlarına dokundu VİDEO

  8 YIL SONRA İLK KEZ

  Naklin ardından hızlı bir iyileşme süreci yaşayan Mustafa Sağır, kollarını hareket ettirip, 8 yıl aradan sonra ilk kez parmaklarıyla saçına ve yüzüne dokundu. Yeni kollarıyla saçını okşayan Sağır’ın mutluluğu yüzüne yansıdı.

  EN BÜYÜK HAYALİ ERDOĞAN İLE TOKALAŞMAK

  Fizik tedavi almaya başlayan Mustafa Sağır, diğer zamanlarda babası Mustafa Sağır ile hastane bahçesinde zaman geçirip, yakınlarıyla telefon görüşmesi yapıyor. Sağlığına kavuşup evlenmek isteyen Mustafa Sağır’ın en büyük hayali ise çok sevdiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tokalaşmak.

  Nakil sonrası hayatı değişen Mustafa Sağır, 8 yıl önce arazide bulduğu karışımı elinde patlaması sonucu iki kolunu bilekten kaybettiğini söyledi.

  "8 SENE RÜYA GİBİ GEÇTİ"

  8 yıl yaşamını kolsuz sürdürdüğünü kaydeden Sağır, "2 Şubat Salı telefonum çaldı. Bana, ’Mustafa kol nakli olmak ister misin?’ denildi, ben de ’evet’ dedim. O an hemen Antalya’ya geldim. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde Prof. Dr. Ömer Özkan’la görüştüm. Benimle birlikte bir kişi daha gelmişti ama şans bana güldü. 8 sene sanki bir rüya gibi geçti. 8 seneyi hayatıma katmazsam sanki hiç kollarımı kaybetmemiş gibiyim. Şu anda yeni kollarımın mutluluğunu yaşıyorum" diye konuştu.

  ENGELLİ DEĞİLDİ

  İki kolu olmamasına rağmen kendini hiç engelli gibi hissetmediğini dile getiren Sağır, "Engel sadece kafada. Engelli birini engel olarak gören kişi, en büyük engellidir. Allah’tan geleni engel olarak göremeyiz" dedi.

  PARMAKLARINI OYNATIYOR

  Yaşadıklarını mucize olarak değerlendiren Sağır, "Allah’ın mucizelerinden birini yaşıyorum. Parmaklarımı yavaş yavaş oynatmaya başladım. 20 gündür fizik tedaviye devam ediyorum. Nakilli kollarımla saçımı yüzümü okşuyorum. Bu çok güzel bir duygu. Ne kadar anlatsam boş, yaşamak lazım. Ellerimle banyo yapıp traş olmayı çok istiyorum. Bunları yapamadığın zaman sende bir eksiklik oluyor" ifadelerine yer verdi.

  "NAKİL OLACAĞIMI 10 GÜN ÖNCE DÜŞÜNÜYORDUM"

  Kollarının tamamen iyileşmesinin ardından evlenmeyi düşündüğünü aktaran Sağır, "Hayırlısı. Her şey yolunda giderse neden olmasın. Yurt dışından çift nakiller olduğunu görüyor ve bir gün Türkiye’de olur mu diye hayal ediyorum. Çok uzun sürmedi. Bir gün haberlere bakarken Cihan Topal’ı gördüm. Bunun ardından hemen Antalya’ya gelerek 6 yıl önce çift kol nakli için başvurumu yaptım. Başvurunun ardından çift kol naklinin hayalini kurmaya başladım. Kol nakli olmadan 10 gün önce düşünüyordum. Kafamda geçiyordu, ’keşke bir kol nakli olsa, çok güzel olur’ diyordum. Allah’ım bana da nasip etti" dedi.

  "ORGANLARINI BAĞIŞLADI"

  Bağışçı aileye minnettar olduğunu vurgulayan Sağır, "Eskiden organ nakli ile ilgili fazla bilgim yoktu. Kazadan önce içimde organ nakli geçmiyordu. Ama kazanın ardından her şey değişti. Ben de tüm organlarımı bağışladım. Babama bunu vasiyet olarak söyledim. Organlarımızı toprak yapmayalım, canımıza can katalım. Hayat kurtarmak çok güzel. Yarın herkesin organa ihtiyacı olabilir" ifadelerini kullandı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu çok sevdiğini kaydeden Sağır, "Cumhurbaşkanımızı görmek istiyorum. Engellilere verdiği değeri biliyorum. Eskiden engelliler dışarı bile çıkamıyordu, kendisinin destekleri ile engelliler hayat bulmaya başladı. Hem Cumhurbaşkanımızı hem Başbakanımızı görmek istiyorum, tek hayalim bu. Her ikisini de canı gönülden görmek istiyorum, inşallah Allah’ım bana nasip eder. Daha önce yüz nakli olan hastaları ziyaret etmişti. Cumhurbaşkanımızla bir resim çekmek ve tokalaşmak istiyorum" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir