Petrol
77.5
-2.33%
Euro
19.6005
0.45%
Dolar
18.6353
0.00%
Altın
1.072
1.03%
Borsa
4827
-3.46%
Bitcoin
318.264
-0.92%
11ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 11 C

  Çiftçi: Nitratlı gübrelerin toplanmasından vazgeçilmeli

  Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Ferdan Çiftçi, nitratlı gübrelerin toplanmasının çiftçiye zarar vereceğini söyledi.
  • DHA
  • 12.06.2016 - 14:30
  Çiftçi: Nitratlı gübrelerin toplanmasından vazgeçilmeli

  Çiftçi: Nitratlı gübrelerin toplanmasından vazgeçilmeli #1

  Ferdan Çiftçi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 8 Haziran'da 'gizli' ibaresiyle 81 il valiliğine Bakan Faruk Çelik imzalı emirle nitratlı gübrelerin tamamının (amonyum nitrat, potasyum nitrat ve kalsiyum nitrat) satışı ve nakli durdurulması ve hepsinin il müdürlükleri tarafından yeddiemine alınmasını içeren talimat verildiğini söyledi.

  Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, yaşanabilecek üretim sorunlarına dikkat çekerek açıklamalarda bulundu.

  "BU UYGULAMADAN BİR AN ÖNCE VAZGEÇİLMELİDİR"

  Çiftçi, "1.5 milyon ton nitratlı gübrenin 1 milyon tonu ülkemizde üretiliyor. 67 bin ton da ihracat yapılıyor. Hammadde açısından dışa bağımlı olarak üretim yapan gübre sanayimizin üst gübre üretimine ve satışına geçtiği bu günlerde üretimi durdurması bu sanayi kolunda da sıkıntıya sebep olacak. Şu anda satışı yapılıp parası alınan gübrelerin nakli yapılamadığı için bu da sektörde sıkıntıların artmasına neden olacak. Bu durum, ithalat ve satış bağlantıları açısından üretici fabrikaları ve bayileri, ürünü miktarını ve kalitesini azaltacağı için çiftçiyi direkt etkileyecek. Uluslararası ilişkilerimizin kötü olması, en son Rusya krizi nedeniyle ciddi ihracat sorunları yaşayan ve yeni bağlantılar arayan tarım sektörünü krize sokacak bu uygulama ülke insanımızın yeterli ve kaliteli gıda erişimini de olumsuz sonuçlar doğuracak. Çiftçilerimiz yanında Türkiye çapında 9 bin 700 bayi ile birlikte İzmir'de de 404 bayi ve gübre üreticilerini de doğrudan etkileyecektir. Şu anda bile sektörde yoğun işten çıkarmalar konuşuluyor. İlk gün uygulamalarının bile tarımımıza ileriye dönük onarılması zor zararlar veren bu uygulama sürecek olursa tarım sektörümüzde ve çiftçilerimizde geri döndürülemez sonuçlar yaratacaktır. Bu nedenle bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmeli. Ülkemizde huzurun barışın sağlanması terörle mücadelede başarıya ulaşılması hayati derecede önemli. Bir insanımızın bile ölmesini istemiyoruz. Ancak bunun yolu kökten yasaklama değil denetim önlemlerinin arttırılması, kaçak kullanımların önlenmesidir."

   
  Görüş Bildir