Euro
10.3155
1.99%
Dolar
8.7643
1.3%
Altın
493.59
0.34%
Borsa
1.401
-0.43%
Bitcoin
391.213
4.30%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C

  Çiftçilerin ürün isyanı

  Silifke'de bazı çiftçiler, az ürün veren domates fidelerini tepki amacıyla söktü.
  • 28.04.2012 - 21:17
  Çiftçilerin ürün isyanı

  Çiftçilerin ürün isyanı #1

   

  Silifke'ye bağlı Atayurt beldesinde örtü altına ektikleri ''şimşek'' cinsi domates fidelerinden istenilen seviyede ürün alamayan bazı çiftçiler, ürün vermeyen fideleri söktü.

  Fideleri aldıkları firma hakkında dün suç duyurusunda bulunan çiftçiler, bugün de mağdur olduğunu ifade eden 50 çiftçiden topladıkları imzaları, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Mersin Valiliği'ne gönderdi.

  Bir domates serasında toplanan çiftçiler, mağdur durumda olduklarını söyleyerek ürün vermeyen fideleri söktü.

  Çiftçilerden Mehmet Ali Yakar, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir kök domates fidesinden yaklaşık 4 kilo ürün hasat edip bunu da ihracat için göndermeyi hedeflediklerini, ancak fideler bozuk çıktığı için bir kilo bile ürün alamadıklarını iddia etti.

  Firmadan şikayetçi olduklarını belirten Yakar, ''Durumumuzu bildiren bir dosyayı Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve ilgili bakanlıklara gönderdik. Yetkililerin bu sorunumuza çözüm üretmesini bekliyoruz'' dedi.

  Bir dönüm sera domatesi üretim maliyetinin 5 bin TL'yi bulduğunu ifade eden Yakar, ''Bu insanlar her şeyi veresiye alıp yaptı. Herkes evini çiftçilik yaparak geçindiriyor, hepimiz çocuk okutuyoruz. Sezon başında yaşadığımız bu aksilikten sonra bu yılki domates üretiminde büyük sıkıntı olacağını düşünüyoruz. Beklenen verim alınamayacağı için borçlarımızı ödeyemeyeceğiz'' diye konuştu.

  Çiftçi Havva Perçin ise ''Bize bozuk fideleri verdiler, domateslerimiz ürün vermedi. Arkamızda çocuklarımızla sabaha kadar serada soba yaktık, seralarımız boş kaldı. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Sezon sonu geldi, elimiz belimizde kaldı'' dedi.

  Fidelerin alınmasına aracılık eden firma yetkilileri ise komisyoncular tarafından çiftçilerin istediği kadar fideyi Antalya'da fide üretimi yapan firmalardan getirttiklerini, fideleri kendilerinin üretmediğini söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir