Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
325.371
-0.48%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Cinsiyet hatası yapılan bebeğin ailesi şikayetçi

  Gaziantep'te hazırlıklarını erkek bebeğe göre yapan, hatta kimlik dahi çıkaran aile, hastaneden şikayetçi oldu.
  • DHA
  • 15.07.2020 - 09:49
  Cinsiyet hatası yapılan bebeğin ailesi şikayetçi

  Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde oturan 3 çocuklu Fatma ile Mehmet İnal çifti, dünyaya gelecek dördüncü çocukları için kontrolleri devlet hastanesi ve özel hastanede yaptırdı.

  Doğumu özel hastanede yapma kararı alan çifte, yapılan tetkiklerde bebeklerinin erkek olacağı söylendi.

  Bunun üzerine İnal çifti, kıyafet ve beşik gibi bebek ihtiyaçlarını erkek bebeğe göre belirleyerek aldı.

  RAPORA ERKEK BEBEK YAZILDI

  Beklenen zamanda 19 gün önce gerçekleşen sezaryen ile yapılan doğumda 4 kilo 980 gram doğan bebek, solunum sıkıntısı ve kalbindeki problemler nedeniyle yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Hastanede oluşturulan raporda 29 yaşındaki Fatma İnal'ın erkek bebek dünyaya getirdiği yazıldı. Raporla beraber nüfus müdürlüğüne giden baba Mehmet İnal, bebeğine 'Miraç Eymen' adını vererek kimlik belgesi çıkardı.

  Cinsiyet hatası yapılan bebeğin ailesi şikayetçi #1

  DOKTOR İLE SOHBET EDERKEN KIZ OLDUĞUNU ÖĞRENDİLER

  Miraç bebeğin hastanedeki tedavisi sürerken aile annenin kontrolü için doğumdan 5 gün sonra hastaneye gitti. Doktor ile sohbet sırasında bebeklerinin isimlerini soran doktora, isminin Miraç Eymen olduğunu söyleyen aile, doktordan bebeklerinin kız olduğunu öğrendi. İnal ailesi, gelişen olayla beraber avukatları aracılığı ile savcılığa başvurarak, hastaneden şikayetçi oldu. Anne Fatma İnal, bebeği kabul ettiklerini ancak doğduktan sonra değişen cinsiyetten dolayı çok şaşırdıklarını ifade etti.

  Cinsiyet hatası yapılan bebeğin ailesi şikayetçi #2

  SİSTEMDE KIZ BEBEK GÖZÜKÜYOR

  Anne Fatma İnal, “7'nci aya kadar çocuğum zaten kendisini göstermedi, dolayısıyla cinsiyetini öğrenemedik. Sonra hastane değişikliği yaptım. Gittiğimde renkli ultrasona girdim ve çocuğumun erkek olduğunu söylediler. 2 gün sonra da sezaryen oldum. Doğumdan sonra da erkek dediler. 5'inci gün kontrol amaçlı hastaneye gittim. Doktorumuz eşime bebeğin ismini sorunca kız olduğunu söyledi. Hatta orada görevli arkadaşlar bilgisayardan baktı ve sistemde de kız bebek olarak gözüktüğünü söylediler.” dedi.

  Cinsiyet hatası yapılan bebeğin ailesi şikayetçi #3

  ERKEK KİMLİĞİ ÇIKARDI

  Yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam eden kız çocuklarına erkek kimlik çıkardıklarını ifade eden baba Mehmet İnal ise kimliğin değiştirilmesi için yardım beklediğini belirterek, “Biz önce çocuğumuzun cinsiyetini kız olarak biliyorduk. Doğum için gittiğimiz hastanede renkli ultrason sonucu bebeğimizin erkek olacağını söylediler. Biz de hazırlıklarımızı ona göre yaptık. Kıyafetler aldık, beşik aldık. Doğum oldu, doğumda yine 'erkek' dediler. Çocuğumun rahatsızlığından dolayı biz görmeden yoğun bakıma almak zorunda kaldılar. Tekrar hemşirelerle görüştüm. Bana çocuğun erkek olduğunu söyleyerek, doğum raporu verdiler. Doğum raporunu aldım. Gittim çocuğumun kimliğini çıkarttım.” diye konuştu.

  Cinsiyet hatası yapılan bebeğin ailesi şikayetçi #4

  MİRAÇ BEBEĞE ELİFNAZ İSMİ VERİLECEK

  Kimlik değişikliği ile bebeğe verilen ismin Elifnaz ismi ile değiştirmeyi planladıklarını ifade eden anne İnal, cinsiyet ayrımı yapmadığını tek isteğinin bebeğinin tedavi sürecinin başarıyla bitmesi olduğunu belirtti.

  Cinsiyet hatası yapılan bebeğin ailesi şikayetçi #5

  ‘PERSONEL KAYNAKLI HATA’ DEDİLER

  Öte yandan İnal ailesi, hastane yetkililerinin kendilerine doğum belgelerini düzenleyen personelden kaynaklı bir sorun olduğunu söylediklerini ifade etti.

  Cinsiyet hatası yapılan bebeğin ailesi şikayetçi #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir