Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
513.464
-0.26%
4ºC
İstanbul
Bulutlu 4 C
  Çipras: Türkiye’yle anlaşmalıyız

  Çipras: Türkiye’yle anlaşmalıyız

  Türkiye ile Yunanistan’ın ortak kaderi olan göçmen sorununa Çipras’tan isyan sesi yükseldi.
  • 08.08.2015 - 09:01

  Çipras: Türkiye’yle anlaşmalıyız #1

  Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Yunanistan’ın son yıllarda maruz kaldığı yoğun göç akımı karşısında Avrupa’nın daha çok yardımcı olması gerektiğini belirterek, Avrupa ülkelerinin bu konudaki tavrının Avrupa’da gerçek anlamda bir dayanışma olup olmadığını ortaya koyacağını söyledi. Çipras, İçişleri Bakanlığı’nda ülkede yaşanan göçmen sorunuyla ilgili gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, yasa dışı göç konusunun sadece Yunanistan’ı değil tüm Avrupa’yı ilgilendiren son derece kritik bir konu olduğunu belirtti.

  Yunanistan’ın içerisinde bulunduğu ekonomik krizin yanı sıra göçmen sorunuyla da mücadele ettiğini ifade eden Çipras, “Yunanistan kriz içinde kriz yaşıyor. Ülkeye gelen göçmen sayısı Yunanistan’ın imkânlarını aşıyor. Yunanistan Avrupa’nın sınırı ve büyük göçmen akınına maruz kalıyor. Avrupa’nın yardımı olmadan bu konuyla başa çıkmakta büyük zorluklar yaşıyoruz” dedi. Çipras, Atina hükümetinin ülkeye gelen sığınmacıları insanca koşullarda ağırlamak istediğini ancak, kendi imkanlarının bunun için yeterli olmadığını belirterek şunları kaydetti:

  "TÜRKİYE İLE ANLAŞMAK LAZIM"

  “Biz, bunları insan gibi karşılamak istiyoruz. Bu konuda acilen Avrupa’dan yardım gelmeli. Avrupa’da göçmen sorunuyla ilgili dayanışmanın gerçek mi, yoksa sadece lafta kalıp ağır koşullarda verilen krediyle mi sınırlı olduğu bu konuda belli olacak. Avrupa dayanışmasıyla ilgili beklenti olacak mı, yoksa herkes kendi sınırlarını mı koruyacak, göreceğiz.”

  Yunanistan’a gelen göçmenlerin büyük bölümünün Türkiye’den geldiğini ifade eden Çipras, “Türkiye ile anlaşma olması lazım. Çünkü 2 milyon göçmen oradan bize geliyor. Aynı konunun Suriye ve Libya gibi ülkelerle de görüşülmesi lazım.”

  Çipras: Türkiye’yle anlaşmalıyız #2

  DRAM 3 KAT ARTTI

  Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden yapılan açıklamada, yılbaşından bu yana Avrupa’ya kaçak yollarla giren göçmen ve mülteci sayısının 224 bine ulaştığı belirtilirken, bu yıl deniz yoluyla Yunanistan’a gelen göçmen sayısının 124 bini bulduğu bildirildi. Yunan makamlarınca yapılan açıklamalarda ise, yasa dışı yollardan Yunanistan’a gelenlerin sayısının önceki yıla oranla 3 kat arttığı belirtildi. Yunan medyası, yabancı basında çıkan “turistlerin göçmenler nedeniyle sıkıntı yaşadığına” ilişkin haberler nedeniyle adalardaki göçmenlerin ana karaya taşındığını yazdı.

  Çipras: Türkiye’yle anlaşmalıyız

  ‘BİZ ZATEN ÖLÜMÜN İÇİNDEN GELİYORUZ’

  Türkiye’nin Ege kıyılarından Yunan adalarına umut yolculuğu her gece devam ediyor. Avrupa ümidiyle lastik botlarla denize açılan göçmenler, ölüm tehlikesine rağmen tehlikeli yolculuğa çıkıyor. Özellikle Muğla Bodrum’un Gümbet, Bitez, Ortakent-Yahşi ve Turgutreis mahallelerinden 03.00-05.00 arası denize açılan göçmenler, can yelekleri ve çantalarıyla Yunanistan’ın İstanköy Adası’na (Kos) geçmeye çalışıyor.

  Çipras: Türkiye’yle anlaşmalıyız #3

  HER GECE AYNI SAHNE

  Önceki gece de benzer sahneler yaşandı. Turgutreis’te aralarında bebek, çocukların da bulunduğu yaklaşık 50 göçmen organizatörlerin şişirdiği ve motorunu taktığı bota bindi. Gazetecilerin “Umuda yolculuk felakete dönüşebilir, boğulup ölebilirsiniz” sözlerine, göçmeler “Biz zaten kan gözyaşı ve ölümün içinden geliyoruz” cevabını verdi.

  Çipras: Türkiye’yle anlaşmalıyız #4


  Görüş Bildir