Petrol
113.57
-0.53%
Euro
17.5706
0.06%
Dolar
16.3997
0.31%
Altın
977.14
0.47%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
482.244
0.72%
26ºC
İstanbul
Güneşli 26 C

  Cizre'de su baskınına karşı sarı alarm

  Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nden tahliye edilen suyun yarattığı tehlike dolayısıyla Botan Çayı kenarında bulunan Şırnak'ın Cizre ilçesinde "sarı alarm" verildi.
  • 24.08.2014 - 23:26
  Cizre'de su baskınına karşı sarı alarm

  Cizre de su baskınına karşı sarı alarm #1

  Barajdan bırakılan sularının yarattığı tehlike yüzünden ilçede belediye tarafından sık sık yapılan anonslarla "sarı alarm" durumuna geçildiği duyuruldu.

  Yapılan anonslarda çay kenarında yaşayan yurttaşların derhal bulundukları bölgeyi terk ederek yüksek kesimlere çıkmaları uyarısı yapıldı.

  Yapılan uyarılar üzerine çay kenarında yerleşik durumda bulunan yurttaşlar hemen bölgeyi terk etti.

  Sivil Savunma Genel Müdürlüğü'nce "Sarı İkaz" hallerinde yurttaşlardan şunları yapmaları bekleniyor:

  "Hava saldırısı ihtimali var olduğunu işaret eden sarı ikaz, 3 dakika süren düz siren sesi ile duyurulur.

  Bu ikazı duyunca; bina içindeki doğal gaz, hava gazı, elektrik, su ana anahtarlarını kapatınız. Yanan ocak, soba gibi şeyleri söndürünüz, kapı ve pencereleri kapatıp, perdeleri çekiniz, varsa maske, ilkyardım çantası yoksa gazlı bez, steril pansuman, hazır pansuman, flaster ve lüzumlu ilaçlar gibi ilk yardım malzemesi, pilli veya transistorlü radyo, el feneri, gemici feneri, gaz ocağı, mevsime göre palto, manto, pardesü ve diğer giyecekler gibi eşyalarla tabak, bardak, çatal, kaşık, içme ve kullanma suyu ve diğer ihtiyaçlar daha önceden sığınak yerinde hazırlanmamışsa sığınağa taşıyınız. Bu hazırlıkları bir kaç gün sığınakta kalacağınızı varsayarak yapınız.

  Dışarıda bulunuyorsanız; ikaz haberini duyunca hemen sığınabileceğiniz bir sığınak veya sağlam bir bodrum, duvar dibi veya bir çukura yaklaşınız. Hemen gidilmesi mümkün ise evinize veya iş yerinize gidiniz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir