Euro
10.8126
0.61%
Dolar
9.3139
0.57%
Altın
530.57
0.79%
Borsa
1.417
0.54%
Bitcoin
578.695
2.59%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C
  Cizre'de Kürtçe eğitim verilen okulda karneler dağıtıldı

  Cizre'de Kürtçe eğitim verilen okulda karneler dağıtıldı

  Şırnak'ın Cizre ilçesinde Kürtçe eğitim veren Berivan İlköğretim Okulu'ndaki 72 öğrenci, bugün Kürtçe yazılı karnelerini aldı.
  • 12.06.2015 - 16:43

  Cizre de Kürtçe eğitim verilen okulda karneler dağıtıldı #1

  Cizre ilçesi Nur Mahallesi'nde geçen yıl tamamlanarak eğitime başlayan, 3 kez mühürlenmesine rağmen Kürtçe eğitime devam eden Berivan İlköğretim Okulu'nda öğrenciler bugün karne aldı.

  Cizre ilçesinde Kürtçe eğitim veren Berivan İlköğretim Okulu'nda (Dibîstana Sereteya Berivan) eğitim-öğretim yılının sonunda düzenlenen törenle öğrencilere karneleri verildi.

  Cizre de Kürtçe eğitim verilen okulda karneler dağıtıldı #2

  "TÜRKÇE EĞİTİM VEREN OKULLARDAN MEMNUN DEĞİLİZ"

  Karne törenine, Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret, öğretmen ve öğrencilerin yanı sıra, aileler ile STK temsilcileri katıldı. Karneler verilmeden önce öğrenciler, koro halinde Kürtçe şarkılar seslendirdi. Yöresel kıyafetleri ile törene katılan öğrencilere, tek tek isimleri okunarak karneleri verildi. Öğrenci velilerinden Hatice Demirtaş, Türkçe eğitim veren okula 5 çoçuğunun gittiğini ancak buradan aldıkları eğitimden memnun olmadığını belirterek, "Biz Kürtler için çok sevindirici bir durum. Barış, biz Kürtler başarılı olursak çok iyi olacak. Çocuklarımız Kürt okullarına gitse çok iyi. Kürt okulumuzdan memnunuz, diğer okulardan daha iyi. Okumasından, yazmasından her şeyinden, bu gelecek yıl Allah nasip ederse 2'nci sınıfa gidecek, okulundan çok memnunum" dedi.

  Cizre de Kürtçe eğitim verilen okulda karneler dağıtıldı #3

  "ÇOCUKLARIMIZ HER ZAMAN BARIŞÇILDIR"

  Kürtçe eğitim veren öğretmen Narin Satıcı da bir yılı geride bırakmanın mutluluğu ve heyecanını yaşadığını belirterek, "İlk olarak bu okulu açtığımızda, büyük heyecan bizi tutmuştu. Kürt dili, ana dili çocuklara öğretiyoruz. Şimdi de biz okulun bittiği güne geldik. O yüzden çocuklarımız her zaman barışcıldır, okuma dilinde, konuşma dilinde, yazma dilinde, ahlak dilinde; bu barış bizim barışımızdır" diye konuştu.

  Cizre de Kürtçe eğitim verilen okulda karneler dağıtıldı #4

  Cizre de Kürtçe eğitim verilen okulda karneler dağıtıldı #5

  Cizre de Kürtçe eğitim verilen okulda karneler dağıtıldı #6

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir