Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.564
-0.08%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Çözüm süreci ile birlikte köylerine döndüler İZLE

  Çözüm süreciyle birlikte terörün bittiğine inanan Parmakkaya Köyü halkı, 20 yıl sonra İstanbul'dan yaşadıkları topraklara geri döndüler.
  • 16.08.2014 - 13:45
  Çözüm süreci ile birlikte köylerine döndüler İZLE

  Çözüm süreci ile birlikte köylerine döndüler İZLE #1

  Kemah ilçesine bağlı Parmakkaya Köyü'nde 21 Temmuz 1994 günü PKK'nın düzenlediği baskında Mehmet-Sebahat Anar çifti ölürken, 2 kişi de yaralandı. Bu olayın ardından köyde yaşayan aileler evlerini terk ederek İstanbul'a yerleşti. Terörden kaçan 10 haneden 25 kişi barış süreciyle birlikte İstanbul'dan Parmakkaya Köyü'ne döndü. Köydeki evlerini onaran aileler, çözüm süreciyle birlikte terörün bittiğine inandıklarını belirttiler.

  Çözüm süreci ile birlikte köylerine döndüler İZLE

  BU GEÇİCİ BİR DÖNÜŞ DEĞİL

  Dönüş yapanlardan Hüsnü Tunçaslan, köyün bazı sorunları olduğunu bunların giderilmesiyle her şeyin daha güzel olacağını belirterek, "Bu geçici bir dönüş değil. Sulama, elektrik, yol gibi sorunları halledince her şey daha güzel olacaktır. İnşallah hane sayımız artacak. Umarız bundan sonra da çözüm süreci de herhangi bir sekteye uğramaz. Bu şekilde bizler de köyümüzde rahatça yaşarız" dedi.

  Çözüm süreci ile birlikte köylerine döndüler İZLE #2

  ARTIK ŞEHİT CENAZELERİ İLE KARŞILAŞMIYORUZ

  Vali Abdurrahman Akdemir, 20 yıl sonra köye dönen ailelere 'Hoş geldiniz" diyerek ziyaret etti. Tüm sorunlarının giderileceğini vurgulayan Vali Akdemir, "Bu topraklar sizin. Parmakkaya'da hepinizin anıları var. Valilik olarak gereken çalışmalara başladık. Amacımız bu köye 20 yıl öncesindeki canlılığına tekrar kavuşturmak. Çözüm sürecinin köyümüzde, dağlarımızda, yaylalarımızda sonuçlarıını görüyoruz. Artık şehit cenazeleri ile karşılaşmıyoruz. İki yıldır Erzincan'ın bütün yaylaları hem turizmin, hem çiftçilerimizin hizmetindedir. Sizler eskiden olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde yaşayacaksınız" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir