Petrol
95.23
0.86%
Euro
18.2106
0.13%
Dolar
18.5852
0.01%
Altın
1.021
-0.16%
Borsa
3563
0.26%
Bitcoin
374.076
-1.21%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C
  Cumhurbaşkanı Erdoğan Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtım Töreni'nde

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtım Töreni'nde

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtımı ve 2017 Yılında Hazırlıkları Tamamlanan Yatırımlara Teşvik Belgesi Dağıtım Töreni'nde konuştu.
  • Haber Merkezi
  • 09.04.2018 - 15:19

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtım Töreni nde #1

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtım Töreni'nde büyüklüğü 135 milyar lirayı bulan teşvik paketinin müjdesini verdi.

  Törende, Proje Baz ihalesinilı Teşvik Sistemi'nin tanıtımı ve 2017'de hazırlıkları tamamlanan yatırımlara teşvik belgesi dağıtımı yapılacak.

  Proje Bazlı Teşvik Sistemi'nden yararlanacak 19 firmaya ait 23 proje bulunuyor.

  PROJELER

  Proje Bazlı Teşvik Sistemi'yle desteklenecek projeler, yatırım yerleri, yatırım tutarları ve istihdama katkıları şöyle:

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtım Töreni nde #2BÜYÜK HALİNİ GÖRMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN.

  23 YATIRIM PROJESİ

  BMC'nin 4, SASA'nın 2 projesinin destekleneceği sistem kapsamında 23 yatırım projesi için teşvik belgesi düzenlenecek. Alvi Medica, Assan, Atayurt, CFS, Dow Aksa, Ekore, Ersan, İpek Mobilya, Most Makine, Siirt Bakır, Metcap Enerji, TUSAŞ, Oyak Renault, Yıldız Metalurji, Vestel, Sütaş ve Tosyalı'nın yatırımları teşviklerden yararlandırılacak.

  EN BÜYÜK YATIRIM VESTEL'İN

  Yatırım teşviklerinden yararlandırılacak en büyük yatırıma, elektrikli araç enerji depolama sistemlerine yönelik 28 milyar 396 milyon liralık projeyle Vestel imza atacak.

  Cumhurbaşkanı 135 milyar liralık süper teşvik paketini açıkladı VİDEO

  DOĞRUDAN VE DOLAYLI İSTİHDAM SAĞLAYACAK

  Stratejik nitelikleri ve teknolojik özellikleri dolayısıyla desteklenecek yenilenebilir enerji teknolojileri, metalürji yatırımları, ham petrol işleme rafinerisi, petrokimya ürünleri, karbon elyaf ve kompozit malzeme, tıbbi cihazlar ve sağlık teknolojileri, raylı sistem araçları, savunma sanayisi teknolojileri, motorlu taşıtlar-elektronik, tarım teknolojileri yatırımları projeleriyle yaklaşık 35 bin kişiye doğrudan, 134 bin kişiye dolaylı istihdam yaratılması bekleniyor.

  CARİ AÇIĞA 19 MİLYAR DOLARLIK OLUMLU ETKİSİ OLACAK

  Söz konusu yatırım projelerine konu ürünlerle cari açık üzerinde yıllık 19 milyar dolarlık olumlu etki yaratılması öngörülüyor.

  HANGİ TEŞVİKLER VERİLECEK?

  Proje Bazlı Teşvik Sistemi'yle yatırımcılar; Gümrük Vergisi muafiyeti, KDV istisnası, bina inşaat harcamaları için KDV iadesi, yatırım tutarının 2 katına kadar Kurumlar Vergisi indirimi veya 10 yıla kadar Kurumlar Vergisi istisnası, 10 yıla kadar sigorta primi işveren hissesi desteği, 10 yıl süreyle Gelir Vergisi stopajı desteği, nitelikli personel desteği, yatırımın finansmanında kullanılan yatırım kredisi için 10 yıla kadar faiz veya kar payı desteği, sermaye katkısı, 10 yıla kadar enerji desteği, yatırım yeri tahsisi ve belirli şartlarda söz konusu taşınmazın bedelsiz yatırımcıya devredilmesi, altyapı desteği, kamu alım garantisi gibi desteklerden yararlanacak.

  Sistem kapsamında geçen yıl desteklenen Mardin’in Mazıdağı ilçesindeki Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisi de dahil edildiğinde teşviklerden yararlanacak toplam proje sayısı 24, yatırım tutarı ise 137,4 milyar lira oldu.

  Erdoğan'ın açıklamalarında öne çıkan satır başları:

  "ÜLKEMİZİN BÜYÜMESİNE, GELİŞMESİNE KATKI SAĞLADIKLARI İÇİN..."

  "Hanımefendiler, beyefendiler sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Proje Bazlı Teşvik Sistemi'ni tanıtacağımız toplantıya katılımlarınız adına teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz yıl hazırlıkları tamamlanan 23 projeye ve bunların sahibi 19 firmamıza vereceğimiz teşvik belgelerinin hayırlı olmasını diliyorum. Ülkemizin gelişmesine büyümesine hedeflerine doğru ilerlemesine sağladıkları katkı için şükranlarımı sunuyorum.

  "İTHALATIMIZ DA 12 MİLYAR 312 MİLYON DOLAR AZALACAK"

  Bu konuyu 23 proje ve 19 firma teşvik belgesi gibi bahsedince sıradanmış gibi görünüyor. 23 projenin 135 milyar lira yatırım bedeli olduğunu görüyoruz. Bu yatırımlar sayesinde 134 bin dolaylı istihdam ortaya çıkacak. Bu yatırımlar ihracatımıza 6 milyar 318 milyon dolarlık katkı sağlarken, ithalatımızın da 12 milyar 312 milyon dolar azalmasını sağlayacak.

  "CARİ AÇIK 19 MİLYAR DOLAR İYİLEŞECEK"

  47 milyara ulaşan cari açığımızda 19 milyar dolarlık bir iyileşme sağlamış olacağız. 2023 hedefleri konumunda çok önemli bir adım olarak gördüğümüz teşvik sisteminin hayata geçmesinde emeği olan dostlarımın hepsini yürekten tebrik ediyorum. 2003-2017 arasında ortalama büyüme oranımız 5.8 düzeyinde gerçekleşti.

  Geçtiğimiz yıl 7.4'lük büyüme ile ortalamanın üzerine çıktık. Birileri şunu söylüyor 'Fazla büyüme hayırlı değildir' neden? Kıskançlık. Büyüme olmadıktan sonra ne işe yarar?"


  Görüş Bildir