Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.313
0.15%
25ºC
İstanbul
Bulutlu 25 C

  Cumhurbaşkanlığı Sarayı iddiaları hakkında açıklama

  Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Metin Kıratlı, Beştepe'de yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı hakkındaki iddialara yanıt verdi.
  • 13.11.2014 - 15:04
  Cumhurbaşkanlığı Sarayı iddiaları hakkında açıklama

  saray

  Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Metin Kıratlı, çeşitli meslek örgütleri tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın bulunduğu alanla ilgili açılan davaların üst mahkemelerde lehlerine sonuçlandığına işaret etti. Kıratlı, inşaatın hukuka aykırı olduğuna ilişkin gerek idari gerek yargı mercileri tarafından verilmiş herhangi bir karar bulunmadığını söyledi.

  "USULÜNE UYGUN OLARAK YAPILMIŞTIR"

  "Son günlerde kamuoyunda Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili tartışmalar yapıldığını hatırlatan Kıratlı, "İnşaatımızın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'mızın kaçak bir inşaat olduğu hakkında bir takım yargı kararları bulunduğu yönünde iddialar var. Bu iddialar tamamıyla gerçek dışı iddialar. Binamıza ilişkin inşaat iznini teşkil eden ruhsatımız, ayrıca 8 Ekim 2014 tarihli yapı kullanma izin belgemiz mevcuttur. Dolayısıyla idari açıdan herhangi bir şekilde bir sıkıntı söz konusu değildir."

  ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İZNİ 2012'DE VERDİ

  Diğer yandan, Anadolu Ajansı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın yapı kullanma izin belgesine ve ruhsatını yayınladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi, AOÇ içinde yer alan Cumhurbaşkanlığı Sarayı binasının yapımı için 17 Temmuz 2012'de ruhsat verdi.

  HÜKÜMLERE UYGUN

  Ankara Büyükşehir Belediyesince verilen ve 8 Ekim 2014 tarihinde onaylanan yapı kullanma izin belgesinde de yapının tüm bölümlerinin İmar Kanunu'na, yapı denetimi hakkındaki mevzuata, imar planına, yönetmeliklerine, ruhsat ve eklerine, bilimsel ve teknik kurallara, Türk standartlarına, yapı ruhsatı duyuru hükümlerine uygun olduğu belirtildi.

  YAPI KULLANMA İZNİ

  Belgede, kullanılmasında fen ve sağlık bakımından sakınca görülmediği tespit edilerek, İmar Kanunu ve yapı denetimi hakkındaki mevzuat uyarınca yapı kullanma izni verildiği ifade edildi. Ruhsat ve yapı kullanma izin belgesinde, parselin kullanma amacı "resmi kurum alanı", parselin alanı 487 bin 941 metrekare olarak yer aldı.

  İŞTE CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI'NIN RUHSATI

  Cumhurbaşkanlığı Sarayı iddiaları hakkında açıklama #2Cumhurbaşkanlığı Sarayı iddiaları hakkında açıklama #3


  Görüş Bildir