Petrol
84.42
-0.72%
Euro
17.8138
-0.17%
Dolar
18.4518
0.21%
Altın
973.35
0.02%
Borsa
3239
-1.29%
Bitcoin
351.153
-1.02%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Dayak haberi çıkınca okuldan atıldı

  Konya'da coğrafya öğretmeni Ali K. tarafından dövülen 16 yaşındaki A.A. okuldan atıldı.
  • 20.03.2012 - 13:55
  Dayak haberi çıkınca okuldan atıldı

  Dayak haberi çıkınca okuldan atıldı #1

  Selçuklu Milli Eğitim Müdürlüğü Öğrenci Disiplin Kurulu, A.A.'ya 'Okul Müdürlüğü'nden izin almadan basına bilgi vermek' suçlamasıyla 'Okuldan tasdikname ile uzaklaştırma' cezası verdi. Dayak iddiasının ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün başlattığı soruşturmanın ise devam ettiği belirtildi.

  NE OLMUŞTU?

  Merkez Selçuklu İlçesi'ndeki Hocacihan Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde eğitim gören A.A., 6 Mart Salı günü, teneffüste Arapça öğretmeninin dersi projeksiyon sınıfında yapacağını söylemesi üzerine, yoklama defterini projeksiyon sınıfına götürüp masaya bıraktı. İddiaya göre A.A. sınıftan çıktığı sırada bir önceki dersini orada tamamlayan coğrafya öğretmeni Ali K., yoklama defterini öğrencinin sırtına fırlattı. Ardından da A.A.'nın yanına gelip koluna girerek, "Sen ne yapıyorsun, defteri niçin masanın üzerine bıraktın ?" dedi. A.A. da, Arapça öğretmeninin bu sınıfta ders yapacağını söylemesi üzerine defteri getirdiğini söyledi. Öğretmen Ali K., "Ben burada ders yapıyorum. İkinci dersi de burada yapacağım" diyerek tekme ve yumrukla öğrenciyi dövmeye başladı. A.A. da bu sırada kendisini korumak için öğretmeni itti.

  ÖĞRENCİLER KURTARDI

  Araya öğrencilerin girmesiyle kurtulan ve burnu kanayan A.A., müdür yardımcısının odasına gidip durumu anlattı. Daha sonra da ambulansla Konya Numune Hastanesi'ne götürüldü. Durumu öğrenen öğrencinin ailesinin şikayeti üzerine polis merkezine getirilen öğretmen Ali K., ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Tedavisi tamamlanan A.A. da taburcu oldu.

  OKULDAN ATILDI

  A.A.'nın öğretmeninden dayak yemesi, gazetelerde haber olunca okul müdürlüğü A.A. hakkında 'Okul kılık kıyafet kurallarına uymadığı, Coğrafya öğretmeni ile münakaşa olayı yaşadığı ve okul hakkında okul müdürlüğünden izin almadan medyaya bilgi verdiği gerekçesiyle soruşturma başlattı.

  Soruşturma sonucunda Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Öğrenci Disiplin Kurulu, 16 Mart Cuma günü, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmenliği'nin 12'nci maddesi gereğince 'Okul Müdürlüğü'nden izin almadan basına bilgi vermek' suçlamasıyla 'Okuldan tasdikname ile uzaklaştırma' cezası verdi.

  "HASTANEYE KALDIRILDIĞI İÇİN HABERİ YAYINLANDI"

  Kardeşinin hastaneye kaldırıldıktan sonra gazeteciler tarafından haberinin yapıldığını belirten ağabeyi Atakan A., şunları söyledi: "Hastanede bulunan muhabir arkadaşlar olayı duyup bizimle konuştular. Ertesi günde gazete ve internet haber sitelerinde haber olarak yayınlandı. Daha sonra kardeşim hakkında soruşturma başlatılıp, okuldan atıldı. Bu olayın basına yansımasını sağlayan kardeşim değil, kardeşim darp edilip hastaneye gittiğinde orada zaten olayı gören muhabirler vardı. Röportaj da okul içerisinde yapılmadı. Okul saati de değildi. Ama kardeşimi basına haber verdin diye tasdikname verdiler."

  Kardeşinin öğretmeninden dayak yediği anın görüntülerinin okulun koridordaki güvenlik kamerası tarafından kayıt edildiğini öne süren Atakan A., öğretmen hakkında şikayetçi oldukları için soruşturma başladığından görüntülerin de Cumhuriyet Savcılığı'nda olduğunu belirtti. Dayak iddiasının ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün başlattığı soruşturmanın devam ettiği belirtilirken, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca, A.A.'nın 'Okuldan Tasdikname ile Uzaklaştırma' cezası hakkında açıklama yapmak istemediğini belirtti.


  Görüş Bildir