Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
133.305
-1.46%
6ºC
İstanbul
Açık 6 C

  DEAŞ videosu izleyen çocuğa kötü muamele iddiası

  Manisa'da bir lisede öğrenim gören öğrenciye, izlediği bir video nedeniyle götürüldüğü rehberlik servisi odasında hakaret edilerek kötü muamelede bulunulduğu öne sürüldü.
  • DHA
  • 20.11.2019 - 11:15
  • Güncelleme : 20.11.2019 - 11:15
  DEAŞ videosu izleyen çocuğa kötü muamele iddiası

  Manisa'nın Yunusemre ilçesindeki Cumhuriyet Anadolu Lisesi 1'inci sınıf öğrencisi 14 yaşındaki A.Ç.Ç., internet üzerinden telefonla oynadığı bir strateji oyunundaki mesaj bölümünde, kimden geldiğini bilmediği linke tıkladı.

  Tıklanan linkte, terör örgütü DEAŞ'a ait olduğu ifade edilen şiddet içerikli bir video açıldı.

  REHBERLİK ODASINDA KÖTÜ MUAMELE

  Videoyu arkadaşlarıyla izleyen A.Ç.Ç.'yi gören sınıf öğretmeni, elinden telefonu aldığı öğrenciyi, rehberlik servisine götürdü. Burada rehber öğretmeni tarafından konuyla ilgili bilgi alındıktan sonra durum, A.Ç.Ç.'nin ailesine bildirildi. Okula gelen aile, çocuğunu alarak evine gitti. Ailesi A.Ç.Ç. ile yaptığı görüşmede, iddiaya göre, rehberlik odasında kötü muameleye maruz kaldığını öğrendi. Bunun üzerine İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Çocuk Şube Müdürlüğü'ne giden aile, şikayetçi oldu.

  DEAŞ videosu izleyen çocuğa kötü muamele iddiası #1

  "ÇOCUĞUMUZUN PSİKOLOJİSİNİ ALTÜST ETMİŞLER"

  Manisa'da kauçuk üretimi yapan fabrikada makine operatörü olan A.Ç.Ç.'nin babası Halil Ç.(47), "Öğretmenimiz telefonu alarak, çocukla beraber rehber servisine gidiyor. Okuldaki bazı öğretmenler ve okul yönetimi, çocuğu çapraz sorguya alarak, 'Sen terörist misin?, Sen DEAŞ'lı mısın?' gibi sorulara maruz bırakarak, psikolojisini altüst etmiş. Yine bir müdür yardımcısı çocuğa, 'Benim adam öldürmüşlüğüm vardır' diyerek, kolundaki kesi yaralarını gösterip, çocuğun korku yaşamasına neden olmuş. Çocuğumuz bize bu durumu anlattıktan sonra biz de hemen polise giderek şikayetçi olduk. Bu tür olayların başka kimsenin başına gelmemesi için hukuk mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Buradaki amacımız kesinlikle hiçbir eğitimciyi küçük düşürmek, onları rencide etmek değildir. Yapılan bu yanlış uygulamanın tüm eğitim camiasına mal edilmemesi gerektiğini belirtmek istiyorum. Eğitim camiasına saygım sonsuzdur. Ama ortada olan bazı şeylere de göz yummamız bize yakışmaz." dedi.

  DEAŞ videosu izleyen çocuğa kötü muamele iddiası #2

  OKUL YÖNETİMİ İDDİAYI REDDETTİ

  Konuyla ilgili bilgi veren okul yönetimi, öğrencinin okulda 1 saat tutulduğunu, bunun sebebinin ise babasının iş yerinden geç gelmesi olduğunu, rehberlik servisindeki görüşmede herhangi bir şiddet içeren söz sarf edilmediğini belirtti. Okul yönetimi ayrıca, A.Ç.Ç.'nin disipline sevk edildiğini de kaydetti.

  MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ

  Öte yandan Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, konunun araştırılması için müfettiş görevlendirdiğini belirtirken, okul müdürü, müdür yardımcısı ve öğretmenin emniyete giderek ifade verdiği de öğrenildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir