Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
321.555
0.22%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Defineciler Güzelce Kemeri'nin etrafını delik deşik etti

  Definecilerin son hedefi, Mimar Sinan'ın eseri olan Güzelce Kemeri. Kemerin çevresinde 5 metreyi bulan derinliklerde çukurlar kazan defineciler, bölgeyi köstebek yuvasına çevirdiler.
  • DHA
  • 26.11.2019 - 16:35
  Defineciler Güzelce Kemeri'nin etrafını delik deşik etti

  Sultangazi'de Mimar Sinan'ın eserlerinden biri olan Güzelce Kemeri ve bazı tarihi eserler, defineciler tarafından talan ediliyor. Define avcıları, derinliği 5 metreyi bulan çukurlar kazarak tarihi eserlerin büyük bir bölümüne zarar verdi.

  ESERLER ZARAR GÖRÜYOR

  Kulaktan kulağa dolaşan efsanelerin peşine düşen defineciler, Cebeci Köyü sınırları içinde yer alan Güzelce Kemeri çevresinde ve kilise olarak bilinen atıl durumdaki bir yapıda kazmadık yer bırakmadı.

  Çok sayıda çukur kazan defineciler, tarihi eserlere de büyük zarar verdi.

  Defineciler Mimar Sinan'ın eserini çevresini delik deşik etti VİDEO

  ÇEVRE HALKI DURUMDAN RAHATSIZ

  Definecilerin yıllardır Cebeci Köyü'nde kazı yaptığını ifade eden köy sakinlerinden Özgür Ceka, kaçak kazılarda köylüler olarak rahatsız olduklarını söyledi.

  Emniyetin de kaçak kazılarla ilgilendiğini ifade eden Ceka, "Bu yıllardır aynı. Tarihe zarar veriyorlar, köyün oluşumuna zarar veriyorlar. Geliyorlar, gidiyorlar ama hala aynı sorun çözülmedi. Yakalanan oluyor ama haberimiz olmuyor. Biz köylü olarak yapsak 'gasbettin' diyorlar, sıkıntı yaşıyoruz. Dışarıdan gelen insanlar. Emniyetteki arkadaşlar onların peşinde olduklarını söylüyorlar ama hala kim olduklarını bulamadılar." dedi.

  Defineciler Güzelce Kemeri nin etrafını delik deşik etti #1

  Defineciler Güzelce Kemeri nin etrafını delik deşik etti #2

  Defineciler Güzelce Kemeri nin etrafını delik deşik etti #3


  Görüş Bildir