Euro
11.3513
1.42%
Dolar
9.728
1.31%
Altın
563.11
1.72%
Borsa
1.48
0%
Bitcoin
600.578
2.49%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Deprem uzmanları: Asıl tehlike İstanbul değil

  Beklenen İstanbul depremiyle ilgili bir araştırmaya göre Tekirdağ-Şarköy tarafı daha büyük risk altında.
  • 27.01.2015 - 15:10
  Deprem uzmanları: Asıl tehlike İstanbul değil

  Deprem uzmanları: Asıl tehlike İstanbul değil #1

  İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ziyadin Çakır, beklenen İstanbul depreminin Adalar açıklarında değil, Tekirdağ Şarköy bölgesinde olacağını söyledi.

  Bu görüş, Adalar'ın güneyindeki hatta da 7 kuvvetinde bir deprem olasılığı olduğunu, ancak bu fayın bütün olarak değil de parça parça kırılması halinde depremin büyüklüğünün de azalacağını öngörüyor.

  İSTANBUL'DA BÜYÜK DEPREM TEHLİKESİ YOK

  Marmara Denizi'nden geçen ve deprem üretme riski yüksek olan faylarda yapılan son çalışmalar bir makalede toplandı. Makalede imzası bulunan akademisyenler arasında olan İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm öğretim üyesi Doç. Dr. Ziyadin Çakır kırılması beklenen fayın Adalar segmenti mi, yoksa Tekirdağ Şarköy segmentinde mi olacağına geçmişte yaşanan depremlerle cevap verdi.

  Doç. Dr. Çakır, "İstanbul'u etkileyen tarihsel depreme baktığımızda en sonuncusu 1894 depremi. Henüz burda büyük bir deprem tehlikesi yok. Çünkü daha büyük birikim olması gerekiyor" dedi.

  "BİRİKEN ENERJİ TEHLİKELİ BOYUTA ULAŞTI"

  Tekirdağ-Şarköy bölgesindeki en son büyük depremin 1766 yılında yaşandığına dikkat çeken Çakır, potansiyel tehlikenin adresi olarak Tekirdağ segmentini işaret etti. Biriken enerjinin çok tehlikeli bir boyuta ulaştığını vurgulayan Doç. Çakır, "Daha tehlikeli segment Tekirdağ'dan, Şarköy açıklarından başlayıp, Marmara ortasına uzanan bir segment. Bu hattın daha büyük bir potansiyeli taşıdığını düşünüyorum" dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir