Euro
9.7032
-0.14%
Dolar
8.1546
0.27%
Altın
457.35
-0.42%
Borsa
1.417
0%
Bitcoin
493.972
2.89%
3ºC
İstanbul
Açık 3 C

  Dicle eğitime bin polisle başladı

  Dicle Üniversitesi geçen hafta yaşananlardan sonra eğitime bin polisle başladı.
  • 15.04.2013 - 12:36
  Dicle eğitime bin polisle başladı

  Dicle eğitime bin polisle başladı #1

  Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde geçen hafta 3 gün süren olaylar nedeniyle ara verilen eğitime bugün sıkı güvenlik önlemleri altında yeniden başlandı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, olası olaylara karşı kampus içinde yaklaşık bin polisle önlem alırken, kampuse giren sivil araçları tek tek aradı. Üniversitede olaylara karıştığı gerekçesiyle gözaltına alınan ve aralarında bıçaklama olayına karıştığı belirtilen 8 öğrenci tutuklandı.

  BİN SİVİL POLİSLE EĞİTİME BAŞLANDI

  Dicle Üniversitesi'nde geçen hafta iki öğrenci grubu arasında çıkan, 3 gün süren ve 3'ü bıçaklı 5 öğrenci ile 3 polisin yaralandığı olaylar nedeniyle eğitime 3 gün ara verilmişti. Bugün yeniden eğitime başmanan üniversitede Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, herhangi bir gerginlik ve çatışmanın çıkmaması için kampüs içinde yaklaşık bin sivil ve resmi polis görevlendirdi.

  ÜNİVERSİTEDE ÇEVİK KUVVET

  Üniversite girişinde mobil polis ekipleri, giriş bütün sivil araçları durdurup arama yaptıktan sonra kampüs alanına bırakırken, her fakülte ve yüksek okulun önünde çevik kuvvet polisleri ve zırhlı polis araçları konuşlandırıldı. Çevik kuvvet polislerinin de önlem aldığı kampüste önlemlerin geçen hafta olayların meydana geldiği İlahiyat ve Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi önünde yoğunlaştığı görüldü.

  ''4 ÖĞRENCİYE 1 POLİS DÜŞÜYOR''

  Üniversite kampüsünde uzun yıllar aradan sonra bu kadar çok polis gören üniversite öğrenciler, duruma tepki gösterdi. Üniversite yönetiminden bu hafta yapılacak olan sınavların iptal edilmesini isteyen öğrenciler, "Bu kadar yoğun güvenlik önlemi ve polisin olması psikolojimizi bozuyor. Bu stresle ve psikoloji ile sınavlarda başarılı olmamız mümkün değil. Kampüste 4 öğrenciye nerdeyse 1 polis düşüyor. Sınavların kampüs normalleşene kadar iptal edilmesini bekliyoruz" dedi.

  Polisin geçen hafta 3 gün olaylara sahne olan üniversite kampüsünde aldığı yoğun güvenlik önlemi oluşan bazı görüntülerle söze gerek bıraktırmadı. Polisin aldığı önlemin bir kaç gün daha süreceği belirtildi.

  8 ÖĞRENCİ TUTUKLANDI

  Dicle Üniversitesi'nde çıkan olaylarda toplam 61 öğrenci gözaltına alındı. Cuma günü adliyeye çıkarılan 41 öğrenci serbest bırakılmıştı. Diğer 21 öğrenci de dün soruşturmalarının ardından adliyeye sevk edildi. Geç saatlere kadar süren ifadelerin ardından aralarında bıcaklamaya karışan 8 öğrenci tutuklanırken, 5 öğrenci hakkında da adli kontrol kararı verildi. 8 öğrenci de serbest bırakıldı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir