Euro
15.2236
-0.51%
Dolar
13.4872
-0.15%
Altın
802.0040
0.19%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
509.047
3.88%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C
  Dikili Belediye Başkanı Özgüven kayıplara karıştı

  Dikili Belediye Başkanı Özgüven kayıplara karıştı

  Hakkında verilen 8 yıl 4 aylık hapis cezası onanan Osman Özgüven'in yurtdışına kaçtığı iddia edildi.
  • 17.11.2012 - 01:21

  Dikili Belediye Başkanı Özgüven kayıplara karıştı #1

  Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi'nin, Dikili Belediye Başkanı CHP'li Osman Özgüven ve 10 belediye çalışanı hakkında iki ayrı davadan açtığı 'ihaleye fesat karıştırma' suçundan verilen 8 yıl 4 ay hapis cezasını onama kararı, İzmir'in Dikili İlçesi'ni ayağa kaldırdı.

  Belediye Başkanı Özgüven'in dürüstlüğüne güvendiklerini belirten binlerce Dikilili, Atatürk Meydanı'nda miting yaptı. Mitinge Osman Özgüven'in eşi Ayşe, oğulları Utkan, Evren ve Barış Özgüven'in yanı sıra CHP'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekilleri Hülya Güven, Alaatin Yüksel, Mustafa Moroğlu, Oğuz Oyan, Erdal Aksünger, eski CHP milletvekilleri, çok sayıda ilçe ve belde belediye başkanı ile çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katıldı.

  EŞİ: "TELEFONLARI KAPALI, BİZ DE ULAŞAMIYORUZ"

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özgüven'in eşi Ayşe Özgüven, eşinin, dosyaların takibi için Ankara'ya gittiğini, kararın verildiği günden beri kendisiyle görüşemediklerini dile getirdi. Ayşe Özgüven, "Eşimin arkasındayım. Çocuklarımla dimdik ayaktayız. Eşimin bu cezasını paylaşmak istiyorum. Cep telefonları kapalı, biz de ulaşamıyoruz" dedi. Özgüven'in ortanca oğlu Evren Özgüven ise babasının suçlu olmadığını belirterek, "Bu bir yargı faciasıdır. Adalet bitti. Recep Tayyip Erdoğan bir zamanlar yargıyı iktidarın arka bahçesi olarak tanımlıyordu. Şimdi kendisi aynı şeyi yaptı. Kararı kınıyoruz" diye konuştu.

  Dikili Belediye Başkanı Özgüven kayıplara karıştı #2

  ÖZGÜVEN'İN MEKTUBU

  Mitingin başında Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven'in gönderdiği mektup okundu. Mektubunda utanılacak hiçbir şeyi olmadığını söyleyen Özgüven, "Yüreklerinde sevgi taşımayan, baş eğenler, olayı mahkemeye taşıyan insan müsvetteleri vicdanlarının sesine kulak tıkayanlar utansın. Onlar hep bu korku ve endişe içinde yaşayacaklar. Ne yapılırsa yapılsın bizim yüreklerimizdeki sevgiyi ve haksızlığa karşı var olan öfkelerimizi çalamayacaklar" dedi.

  "DİKİLİ HALKI GEREKEN CEVABI VERECEKTİR"

  Yargıtay'daki davanın kesinleştiği haberini aldıklarını, henüz yasal bir bildirimin yapılmadığını ancak itiraz sürecini başlatacaklarını ifade eden Özgüven, sürecin infazı etkilemediğini, emekten, eşitlikten, özgürlükten yana olmanın cumhuriyetin kazanımlarından yana olmanın hesabının ödettirildiğini dile getirdi. Kararın Dikili'yi teslim almaya yönelik olduğunu sözlerine ekleyen Özgüven, "Dikili halkı onlara gereken cevabı verecektir. Benim ve birkaç arkadaşımın aktif muhalefet zemininden uzak tutulması onlar açısından bir işe yaramayacaktır. Dikili'de aynı idealle mücadele eden binler var" diye konuştu.

  "İHALEDE FESAT ARIYORSAN İSTANBUL'A, ANKARA'YA, KAYSERİ'YE BAK"

  Mitingde konuşan CHP'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, ihaleye fesat suçu ile Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven'in ne yapılırsa yapılsın yan yana getirilemeyeceğini ifade etti. Günaydın, "Türkiye 'de sosyal belediyecilik adına bir bayrak gibi dalgalanan başkan varsa en başta Özgüven'dir. Yeni yargı düzeniyle isimleri itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Dikilili, Osman Özgüven'i biliyor. Özgüven'in yanına ihaleye fesat karıştırma eylemini yapıştıramazsınız. Ceza verenlere sesleniyorum. Türkiye'ye anlatmayacağımızı mı sanıyorsunuz? 15 bin nüfuslu Dikili de, 150 bin yaz nüfusa hizmet edebilmek için çırpınan bir belediye başkanı var. Bizi de alın diyorsunuz. Bu onurlu bir dayanışmayı ifade eder, ama bizim görevimiz polisi ve yargıcı ile kurdukları düzeni bunların başına yıkmak. Yatırım diye yaptıkları cezaevlerini onların başına yıkacağız, ama hepsini değil. Çünkü bunların hepsinin hesabını tek tek soracağız. Özgüven'in en önde olduğu demokrasi barikatını indiremezler. Eğer bir ihalede fesat arıyorsan, İstanbul 'a, Ankara'ya, Kayseri'ye bakabilirsin. Dikili'ye baktırmam sana. Türkiye'nin faşizme karşı mücadelesinin kilit anlarını yaşıyoruz" diye konuştu.

  KOCAOĞLU: "HAKKI OLMAYAN BİR KURUŞA TENEZZÜL ETMEZ"

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise yaptığı konuşmada karanlıkları yırtacaklarını, Cumhuriyet'in temel ilkelerinin sarsıldığını söyledi. Osman Özgüven ile birlikte 18 yaşından beri ülkenin bağımsızlığı, insanların sömürülmemesi için mücadele ettiklerini anlatan Kocaoğlu, "Bizi yolumuzdan çevirmeye kimsenin gücü yetmez, yetemez. Özgüven'i hepiniz tanıyorsunuz. Hakkı olmayan bir kuruşa tenezzül etmeyen bir kişidir. Burada bitirilmek istenen suyu bedava vermektir. Okul servisi kurmaktır. Burada adam gibi belediyecilik yapmaktır. Hırsızlara değil, namuslulara ve şereflilere örnek olmaktır. Sen suyu bedava veremezsin diyorlar. Sen taşeron çalıştırmaya baş kaldıramazsın diyorlar. Sen tarımı destekleyemezsin diyorlar. Sen oyunu bozuyorsun, oyun bozanlık yapmayacaksın diyorlar. Bu hukuksuzluğa ve adaletsizliğe baş kaldıramazsın, baş kaldırırsan seni yok ederiz diyorlar. Baş kaldıracağız. Bizim görevimiz başkaldırmak. Biz başkaldıracağız" dedi.

  Kocaoğlu, ihalelerde hiçbir kamu zararı oluşmadığını, zimmet ve rüşvetin olmadığını da anımsatarak, "Bunu dünya alem biliyor. Devlet memurları kanunu bu devlet tarafından yok sayılıyor. Cumhuriyet temellerinden sarsılmak isteniyor. Dava budur. Kavga budur. Mücadele budur. Onurumuzla yaşayacaksak başımızdan bu derdi defetmek zorundayız. Ülke bugün darboğazdan geçemiyor. Ona göre değerlendirmemiz lazım. Ey Atatürkçüler, ey Osman Özgüven'i sevenler örgütleneceğiz, sabahlara kadar çalışıp karanlığı yıkacağız ve bu ülkeyi aydınlığa taşıyacağız. Ülkeden bu dert gidecek ve ülke sağlıklı ellere kavuşacak" diye konuştu.

  "DAHA GÜÇLÜSÜ DAHA CESURLARI GELİYOR"

  Osman Özgüven'in yerine vekalet eden Dikili Belediye Başkan Vekili Yusuf Altıparmak ise hizmet bayrağını Özgüven'den aldığını dile getirerek, "Ön saftakiler gidebilir. Arkadan kalan sağlar geliyor. Daha güçlüsü daha cesurları geliyor. Bir kişi bir kuruşu zimmetine geçirmiş diye yargılasınlar da görelim. Ülkemizi çok yordular ama yıldıramazlar. Özgüven'in bıraktığı yerden aynı şevk ve azimle yürüyeceğimize kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

  Ankara'nın Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık da, "Hepinizin başının dik olduğunu görüyorum. Hepimizin başı dik. Osman Özgüven'in, özgüveninin yeşerdiği bu topraklardaki 30 yıllık yaşam dilimine yoldaşlık ettim ve gurur duyuyorum. Osman Özgüven İzmir ve Türkiye için özel bir insandır. Yargılama süreci, temel amacının insanına hizmet etmek için gayret gösteren ve yokluktan bir belediye yaratan Özgüven'i anlamadı. Aramızdan ayrılmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

  CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin de, bugün Türkiye'de adalet olmadığını, cumhuriyetten bahsedilemediğini vurgulayarak, "Adaletin olmadığı bir düzende demokrasi ve cumhuriyetten bahsedilemez. Türkiye'de adalet yok. Sadece diktatör var. Bu çemberi mutlaka hep beraber kıracağız" dedi.

  ÖZGÜVEN YURTDIŞINDA

  Öte yandan Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven'in 14 Kasım günü İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan yurtdışına çıkış yaptığı öğrenildi. Hakkında henüz gerekçeli karar yazılıp tebliğ edilmediği için herhangi bir kısıtlaması olmayan Özgüven'in normal yollarla ayrıldığı kaydedildi.

  68 yaşındaki Özgüven Dikili'de 4 dönemdir belediye başkanlığı yapıyordu.

   


  Görüş Bildir