Petrol
109.71
0.56%
Euro
17.6874
-0.78%
Dolar
16.7202
-0.97%
Altın
986.8
-0.53%
Borsa
2535
-0.76%
Bitcoin
354.750
-3.54%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Din adamlarından piyango yorumu

  Yılbaşına sayılı günler kala, piyango biletleri satışları da attı. Din adamlarıysa piyangonun bir çeşit kumar olduğunu ve piyango bileti ile elde edilen kazancın haram olacağını belirtiyor.
  • 19.12.2014 - 12:26
  Din adamlarından piyango yorumu

  piyango

  2014 yılını geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde hemen hemen her cadde ve sokakta satılan milli piyango biletleri, bu yılki 50 Milyon TL tutarındaki büyük ikramiyesi ile büyük ilgi görüyor.

  Büyük ikramiyeyi kazanarak 2015 yılına zengin olarak girme hayalleri kuran bir çok kişi bilet satıcılarından biletlerini alırken bilet satıcıları ilgiden bir hayli memnun kaldı.

  "PİYANGO KAZANCI HARAM"

  Buna karşın Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk yaptığı açıklamada; piyangonun bir çeşit kumar ve piyango bileti ile elde edilen kazancın da haram olduğunu belirterek vatandaşların zengin olma hayalleri ile bu yola başvurmamalarını istedi.

  "İSLAM DİNİNDE HELAL KAZANÇ YOLLARI BELLİ"

  İslam dininde helal kazanç yollarının açık bir şekilde belirtildiğini ifade eden Öztürk: “Emek olacak, ticaret olacak, hibe veya bağış olacak, hediye veya ikram olacak. Belki şuan da yok ama ganimette helal yollardan biridir. Bunlar helal rızık yollarıdır. Bunların dışına çıktığınız anda İslamiyet ona onay vermez. Bunlar nedir? İşte; aldatma, kandırma, dolandırma, yalan ve yeminin karıştığı alış verişler ve kumar” dedi.

  "PİYANGO DA KUMARIN BİR ÇEŞİDİDİR"

  Kumarın her cinsinin İslam’da haram kılındığını kaydeden Öztürk, bu yolla elde edilecek gelirin kişiye hayır getirmeyeceğini vurguladı. Geçtiğimiz yıllardaki piyango talihlilerini de örnek gösteren Öztürk, “Çünkü kumar haksız bir kazançtır. Bu da kumar mıdır? Evet kumarın bir çeşididir ve Kuran’da yasaklanmıştır. Cenabı Allah Kuran’da dört şeyin şeytanın pis amellerinden olduğunu ifade ediyor ve bunlardan kaçınılması durumunda kurtuluşa erileceğini haber veriyor. Bunlardan birincisi içki, ikincisi kumar. Hatta geçmişte fal okları şeklinde yapılıyormuş. Bir torbaya atılıyor, altı tane boş bir tane dolu çekiliyor. Dolu çeken ortaya konulan deveyi, koyunu, koçu alıyormuş. Altı tanesi hava alıyor bir tanesi deve alıyor. Allah bunu yasaklamış ‘bundan kaçının, bu şeytan işi, haksız kazanç’ demiş.

  "HARAM YOLLARA BAŞVURMAYIN"

  Bu günkü piyangoya bakıyoruz buna benziyor veya tombala o da buna benziyor. Dolayısıyla Allah herkesin rızkını tayin ve takdir etmiştir ama kişi bazen acele ederek helal rızkını harama çevirir. Rızkı olmayanı asla elde edemez. Hiçbir din kardeşimiz hiçbir şekilde haram yollara başvurmasın. Zaten elde edemez etse de hayrını göremez. Böyle bir yola girmesin. Piyangoda dinimizin onaylamadığı kumar çeşitlerinden biridir. Bilet almasın, bu günaha ortak olmasın diyoruz” diye konuştu.

  BİLET SATICILARI SATIŞLARDAN MEMNUN

  Her ne kadar bir çok din görevlisi milli piyangonun bir çeşit kumar olduğunu ve bu yolla elde edilecek kazanın haram olduğunu belirtse de piyango bileti satıcıları satışlardan gayet memnun. Yılbaşı özel çekilişinde büyük ikramiyenin 50 Milyon TL olduğu milli piyangoda tam bilet 50, yarım bilet 25, çeyrek bilet 12,5 liradan satıldığını belirten bilet satıcıları vatandaşların en fazla çeyrek bilete ilgi gösterdiklerini kaydetti. Yılbaşına kısa bir süre kalması nedeniyle ellerinden az sayıda bilet kaldığını ifade eden satıcılar, hemen hemen her kesimin bu biletlere ilgi gösterdiklerini kaydetti.

  Piyango bileti alan bir çok kişi ise ‘ya çıkarsa’ umudu ile biletlerini aldıklarını söylerken kimileri ise şansız oldukları veya haram olduğu için bilet almadıklarını vurguladı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir