Petrol
109.2
-0.07%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
472.425
-2.34%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Dink davasında Celalettin Cerrah'a soruşturma izni çıktı

  Hrant Dink cinayetine ilişkin 9 kamu görevlisi hakkında verilen takipsizlik kararı kaldırıldı. Adalet Bakanlığı, Celalettin Cerrah'ın da aralarında bulunduğu kamu görevlilerinin yargılanmasına izin verdi.
  • 22.10.2014 - 14:32
  Dink davasında Celalettin Cerrah'a soruşturma izni çıktı

  Dink davasında Celalettin Cerrah a soruşturma izni çıktı #1

  Adalet Bakanlığı, Hrant Dink cinayeti davasında, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın da aralarında bulunduğu 9 kamu görevlisi hakkındaki takipsizlik kararını kaldıran mahkeme kararının kanun yararına bozulması istemini reddetti.

  6 POLİS HAKKINDA SORUŞTURMA İZNİ İSTENMİŞTİ

  Dink ailesinin şikayeti üzerine, dönemin İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ve 6 polis hakkında soruşturma izni istenmişti. İstanbul Valiliği, bu kamu görevlileri hakkındaki soruşturma talebini reddetmiş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bunun üzerine konuyla ilgili takipsizlik kararı almıştı.

  Dink davasında Celalettin Cerrah a soruşturma izni çıktı #2

  MAHKEME TAKİPSİZLİK KARARINI KALDIRDI

  Dink ailesi bu kez, takipsizlik kararının kaldırılması istemiyle Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme, kamu görevlileri hakkındaki "takipsizlik" kararını kaldırdı. Bu kez de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, takipsizlik kararını kaldıran mahkeme kararının "kanun yararına bozulması" istemiyle Adalet Bakanlığı'na başvurdu. Adalet Bakanlığı ise mahkeme kararının "kanun yararına bozulması" istemini reddetti.

  BAKANLIĞIN RET GEREKÇESİNDE İHLAL KARARLARINA ATIFTA BULUNDUĞU ÖĞRENİLDİ

  Bakanlığın ret gerekçesinde, Dink ailesinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne ve Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel başvurular sonucu alınan ihlal kararlarına atıfta bulunulduğu öğrenildi. Böylece, kamu görevlilerinin soruşturulmasının önü açılmış oldu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir