Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.584
0.20%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Dışişleri Bakanlığı'ndan Irak açıklaması

  Dışişleri Bakanlığı, Maliki'nin Cumhurbaşkanı Fuat Masum tarafından kendisine yeni hükümeti kurma görevinin verilmemesini gerekçe göstererek yaptığı açıklamaları hakkında bir duyuru yayınladı.
  • 11.08.2014 - 15:03
  Dışişleri Bakanlığı'ndan Irak açıklaması

  Dışişleri Bakanlığı ndan Irak açıklaması #1

  Dışişleri Bakanlığı, Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin Cumhurbaşkanı Fuat Masum tarafından kendisine yeni hükümeti kurma görevinin verilmemesini gerekçe göstererek yaptığı açıklamalarını konu alan bir duyuru yayınladı.  Bakanlığın yayınladığı duyuruda, ayrıca Cumhurbaşkanlığı Sarayı etrafına güvenlik güçlerinin gönderilmesine de değinildi.

  TEHLİKELİ BİR ADIM OLARAK GÖRMEKTEYİZ

  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama; 

  "Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin dün Cumhurbaşkanı Fuat Masum tarafından kendisine yeni hükümeti kurma görevinin verilmemesini gerekçe göstererek, Anayasanın ihlal edildiğini; ordunun, aşiretlerin ve gönüllülerin kendi yanında olduğunu ileri süren beyanlarını, Irak'taki istikrarsızlığı daha da derinleştirecek tehlikeli bir adım olarak görmekteyiz.

  KAYGIYLA İZLİYORUZ

  Bu çerçevede Cumhurbaşkanlığı Sarayı etrafına güvenlik güçlerinin gönderilmesini de kaygıyla izliyoruz. Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin dün (10 Ağustos) gece, Cumhurbaşkanı Fuat Masum tarafından kendisine yeni hükümeti kurma görevinin verilmemesini gerekçe göstererek, Anayasanın ihlal edildiğini; ordunun, aşiretlerin ve gönüllülerin kendi yanında olduğunu ileri süren beyanlarını, Irak'taki istikrasızlığı daha da derinleştirecek tehlikeli bir adım olarak görmekteyiz.

  HAYATİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR

  Bu çerçevede Cumhurbaşkanlığı Sarayı etrafına güvenlik güçlerinin gönderilmesini de kaygıyla izliyoruz. Bu kritik süreçte tüm Iraklı liderleri Irak'ın anayasal bir devlet olarak birlik ve bütünlüğünü temsil eden Cumhurbaşkanı Masum'a tam destek vermeye davet ediyoruz. Irak'ın içinden gecmekte olduğu bu son derece hassas dönemde, başta Başbakan Maliki olmak üzere, Iraklı tüm liderlerin ülkenin önünü açacak bir yaklaşım benimsemeleri, Irak'ta kargaşa ortamını daha da derinleştirecek oldu bittilerden kacınmaları hayati önem taşımaktadır.

  TÜM IRAKLI KARDEŞLERİMİZİN KARŞI ÇIKACAĞINA İNANIYORUZ

  Esasen bu yöndeki gayretlere öncelikle tüm Iraklı kardeşlerimizin karşı çıkacağına inanıyoruz. Ülkemiz, bu süreçte, Irak'taki tüm demokratik güçlerin yanında yer alacak, Irak Anayasası temelinde yeni ve kapsayıcı bir hükümetin bir an önce kurulması çabalarına destek vermeye devam edecektir."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir