Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
490.342
-6.49%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  Diyanet İşleri Başkanı: Bu bir nevrotik hezeyandır

  Diyanet İşleri Başkanı, Nişanyan'ın Hz.Muhammed hakkındaki sözlerini değerlendirdi.
  • 03.10.2012 - 15:29
  Diyanet İşleri Başkanı: Bu bir nevrotik hezeyandır

  Diyanet İşleri Başkanı: Bu bir nevrotik hezeyandır #1

  Diyanet İşleri Başkanı Görmez, yazar Nişanyan'ın, Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmi ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmesinin ''nevrotik hezeyan'' olduğunu söyledi.

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, engelliler için özel tasarlanan Tuzla Müftülüğü Çiçekçiler Camisi'nin açılışının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Bir gazetecinin ''Yazar Sevan Nişanyan'ın Hz. Muhammed'e ağır hakaretler içeren filmi ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?''sorusu üzerine Görmez, ifadeleri ilk duyduğunda bir mümin ve bir insan olarak hicap duyduğunu ifade etti.

  "BİZ MÜMİNLERE DÜŞEN SADECE ŞİFA DİLEMEKTİR"

  Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şöyle konuştu: ''Çünkü her mümin, öncelikle Hz. Peygamber'i canından aziz bilir. Ancak biz her türlü nevrotik hezeyanı da dikkate almak zorunda değiliz. Özellikle bunun altını çizmek istiyorum. Bu sadece bir düşünce değil, bir fikir değil, hatta bir nefret de değil; bir nevrotik hezeyandır. Bu tür nevrotik hezeyanlar karşısında biz müminlere düşen sadece şifa dilemektir, sadece dua etmektir, 'Allah şifa versin' demektir. Müslümanlar, putperestin putuna dahi hakaret etmemekle emrolunmuşlardır Kur'an-ı Kerim'de. Bilhassa İslam'a yönelik, Batı'da, Doğu'da eleştiriler yapılmıştır. Hatta İslam'a, Hz. Peygamber'e yöneltilen eleştirileri içeren kitaplardan dünyanın en büyük kütüphanelerinden birisi oluşturulabilir. Ama eleştiri ayrı bir şeydir, mukaddes değerlere hakaret etmek ayrı bir şeydir.''


  Görüş Bildir