Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
379.244
-2.81%
17ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 17 C

  Diyanet'in Hacı Bektaş sözü inşallah sözde kalmaz

  Hacıbektaş Belediye Başkanı Selmanpakoğlu: Külliyeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan istedik, ama olumlu yanıt alamadık
  • 11.04.2012 - 17:53
  Diyanet'in Hacı Bektaş sözü inşallah sözde kalmaz

  Diyanet in Hacı Bektaş sözü inşallah sözde kalmaz #1

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in, Hacı Bektaş Veli Külliyesi'nin müze olmaktan çıkarılıp asli hüviyetine döndürülmesi önerisine ilçe belediye başkanı, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlardan destek geldi.

  Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesi Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, Hacı Bektaş Veli Külliyesi'nin belediyeye devredilmesi gerektiğini her fırsatta dile getirdiklerini söyledi.

  TURİZM BAKANLIĞI'NDAN DA İSTEDİK AMA..

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan külliyenin devrini istediklerini hatırlatan Selmanpakoğlu, ''Külliyeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan istedik ama olumlu yanıt alamadık. Külliyenin Hacıbektaş Belediyesi'ne devredilmesini her yıl Hacı Bektaş Veli'yi anma törenlerinde, devlet erkanının huzurunda dile getirdik ama bugüne kadar bir sonuç alamadık'' dedi.

  DİYANET'İN SÖZLERİ İNŞALLAH SÖZDE KALMAZ

  Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Başkanı Nafiz Ünlüyurt da külliyenin eski işlevini yerine getirmesi gerektiğini ifade etti. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in bu konuyla ilgili sözlerini olumlu karşıladıklarını belirten Ünlüyurt, ''Hacıbektaş dergahının postnişini Veliyettin Ulusoy, Haçıbektaş'ta yaşıyor. Böyle bir merkezde yeniden hizmete başlanması, milyonlarca insanı sevindirecektir. Diyanet İşleri Başkanı'nın bu sözleri inşallah sözde kalmaz, somut adımlar atılır. Biz bu konuda dernek olarak her türlü desteği vermeye hazırız'' diye konuştu.

  Hacıbektaş halkı da külliyenin asli işlevine döndürülmesine ilişkin öneriyi olumlu karşıladıklarını ifade etti.

  MEHMET GÖRMEZ NE DEMİŞTİ

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in Danimarka'da Alevi Kültür Merkezi'ni ziyareti sırasında, Danimarka Alevi Federasyonu Başkanı Çağdaş Sağlıcak, Hacıbektaş'taki Hacı Bektaş Veli Müzesi'nin Alevilere verilmesi gerektiğini ifade etmişti.

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de, ''Hacıbektaş'ta en büyük dergah, müze olarak kullanılıyor. Bunun behemehal müze olmaktan çıkarılması lazım ve Alevi Bektaşi inanışının 100 sene önce orada icra edilen neleri varsa aynıyla sahiplerine iadesi gerekiyor'' demişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir