Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
289.996
2.22%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Diyarbakır'da 8 ay süren gerginliği mehmetçik bitirdi

  Diyarbakır'ın Bağlar ilçesine bağlı Karahan köyünde aralarında husumet bulunan iki aile, jandarmanın 8 ay süren çabasıyla barıştırıldı.
  • AA
  • 12.05.2015 - 10:41
  Diyarbakır'da 8 ay süren gerginliği mehmetçik bitirdi

  Diyarbakır'a 20 kilometre uzaklıktaki Karahan köyünde Mendan ile Karahan aileleri arasında çıkan ve 1 kişinin ölümü, 4 kişinin de yaralanmasına neden olan olayın ardından 8 ay süren gerginlik, Bağlar İlçe Jandarma Komutanlığı'nın girişimiyle sona erdi.

  Diyarbakır da 8 ay süren gerginliği mehmetçik bitirdi #1

  MEHMETÇİK 8 AY NÖBET TUTTU

  Mehmetçik, gerginliğin yaşandığı 8 ay boyunca taraflar arasında kavga yaşanmaması ve olası can kaybının önlenmesi için köyde aralıksız nöbet tuttu. Diyarbakır'dan Karahan köyüne her gün dönüşümlü olarak giden ekipler, güvenliği sağladı.

  Diyarbakır da 8 ay süren gerginliği mehmetçik bitirdi #2

  Burada kurdukları diyalog sayesinde çocukların gerginlikten uzaklaşmasını sağlayan askerler, onlarla oyun oynayarak çocuklara keyifli anlar yaşattı.

  Diyarbakır da 8 ay süren gerginliği mehmetçik bitirdi #3

  "HASTALANDIĞIMIZDA DOKTORA GİDEMİYORDUK"

  Karahan ailesi mensuplarından Celal Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köydeki gerginlikten dolayı çok sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

  "Gıdamız tükendiğinde almaya, hastalandığımızda doktora gidemiyorduk" diyen Özdemir, "Biz devletimizden çok memnunuz. Devlet, milletin hem anası hem de babasıdır. Jandarma bizim için çok eziyet çekti. Asker, karda, yağmurda ve soğukta bizim için gece gündüz demeden bekledi. Jandarma 8 aydır güvenliğimizi sağlamak için köyde kalıyor. Allah askerden razı olsun" ifadelerini kullandı.

  Diyarbakır da 8 ay süren gerginliği mehmetçik bitirdi #4

  Barışın sağlanmasıyla huzura kavuştuklarını belirten Özdemir, "Barıştık, köyümüze huzur geldi. Hastalandığımızda doktora gidebiliyoruz. Allah'a şükür çocuklarımız artık okula gidebiliyor, rahat uyuyabiliyoruz, hayvanlarımızı otlatmaya götürebiliyoruz" diye konuştu.

  "KORKUDAN UYUYAMIYORDUK"

  Feyziye Tilki ise gerginlik süresince kötü günler geçirdiklerini, çocuklar ve kadınlar başta olmak üzere köydeki herkesin psikolojisinin bozulduğunu söyledi.

  Diyarbakır da 8 ay süren gerginliği mehmetçik bitirdi #5

  İki ailenin de çok sayıda mensubunun bulunması dolayısıyla gerginlik süresince büyük can kayıplarının yaşanma ihtimalinin bulunduğunu vurgulayan Tilki, "Uykuya hasrettik, korkudan uyuyamıyorduk. Allah devletimizden razı olsun. Asker sayesinde ölümler olmadı" şeklinde konuştu.

  Diyarbakır da 8 ay süren gerginliği mehmetçik bitirdi #6

  Rahime Özdemir de husumetin sona ermesinden duyduğu memnuniyeti belirterek, "Birbirimizden çok sayıda kişiyi öldürebilirdik. Çok şükür yeni ölüm yaşanmadan barış oldu" dedi.

  Diyarbakır da 8 ay süren gerginliği mehmetçik bitirdi #7

  JANDARMA OLMASAYDI KÖYDE BÜYÜK FELAKET YAŞANIRDI

  Mendan ailesinden Ahmet Çabuk da 8 ay süresince huzursuz günler geçirdiklerini vurgulayarak, "Jandarma olmasaydı köyde büyük bir felaket yaşanırdı. Barışa vesile olan başta vali, kaymakam ve jandarmaya minnettarız. Allah onlardan razı olsun. Biz barıştık çok memnunuz" değerlendirmesinde bulundu.

  Çubuk, barışın sağlanmasında Bağlar İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ömer Çetin Tan ile Ahmet Karacadağ'ın büyük çaba gösterdiğini sözlerine ekledi.

  Diyarbakır da 8 ay süren gerginliği mehmetçik bitirdi #8

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir