Dolar
6.7548
0.3476%
Euro
7.6712
1.2619%
Altın
1719.83
1.2075%
Borsa
109536.92
0.39%
G. Altın
373.621
1.5417%
Bitcoin
66323.09
2.4019%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Diyarbakır'da çocuklara mayın eğitimi

  Mayınsız Bir Türkiye Girişimi'nin çocuklara yönelik düzenlediği mayın risk eğitimi Diyarbakır'da başladı.
  • Ajanslar
  • 26.10.2015 - 14:21

  Diyarbakır'da çocuklara mayın eğitimi

  diyarbakır

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin de destek verdiği programda, ilk olarak IŞİD saldırısı nedeniyle Şengal'den göç eden ve Diyarbakır'daki kampta kalan çocuklara eğitim verildi.

  KİTAPLAR VE BROŞÜRLER DAĞITILDI

  7-12 yaş arası 100 çocuğun katıldığı eğitimlerde, çocuklara farklı bir cisim gördüklerinde dokunmamaları gerektiği anlatıldı. Eğitim iki eğitmen tarafından verildi, iki çevirmen tarafından da çevrildi. Eğitim sonunda tüm çocuklara, konu hakkındaki hikayelerin çizimlerle anlatıldığı kitaplar ve Arap alfabesinde Kürtçe olarak hazırlanan broşürler dağıtıldı.

  "ÇALIŞMAYI EZİDİ ÇOCUKLARIYLA BAŞLATTIK"

  Mayınsız Bir Türkiye Girişimi Koordinatörü Muteber Öğreten, mayınlardan en fazla zararı sivillerin gördüğünü, sivillerin de yüzde 25’ini çocukların oluşturduğunu söyledi. Yeni mağdurların olmaması için eğitim çalışması başladıklarını belirten Öğreten, "Çalışmayı Êzidi çocuklarıyla başlattık. Çünkü onların geldiği yerde patlayıcı yoktu. Savaş sonrası ülkelerine döndüklerinde patlayıcılar onlar için tehlike oluşturacaktır. Verilen eğitimle çocuklara yabancı bir nesneyle karşılaştıklarında dokunmamaları gerektiğini anlatmaya çalıştık" dedi.

  "EĞİTİMDE PSİKOLOG, ÇOCUK GELİŞİMCİ VE ÖZEL EĞİTİM UZMANLARI YER ALIYOR"

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Semra Kıratlı da, Mayınsız Bir Türkiye Girişimi ve Uluslararası Mayın Yasaklama Kampanyası (ICBL) ’nin 'Hayatta Kalanlar Ağı Projesi' kapsamında yapılan eğitimler için seçilen 5 pilot bölgeden birinin kendi kentleri olduğunu söyledi.

  Çalışmaya İHD, Baro ve Mazlum-Der gibi sivil toplum örgütlerinin de destek verdiğine dikkat çeken Kıratlı, "Yapılan etkinlikle sivillerin patlayıcılardan nasıl korunmaları gerektiği aktarılıyor. Konu aslında tüm sivilleri ilgilendiriyor; ama toplumda en savunmasız çocuklar olduğu için eğitim onlara dönük yapılıyor. Eğitimde psikolog, çocuk gelişimci ve özel eğitim uzmanları yer alıyor" diye konuştu.

  Görüş Bildir