Euro
15.4280
-0.99%
Dolar
13.5192
-0.46%
Altın
789.6610
-0.71%
Borsa
2,072.93
0.11%
Bitcoin
583.379
-0.64%
3ºC
İstanbul
Açık 3 C
  Diyarbakır'da Kürdistan Üniversitesi için başvuru yapıldı

  Diyarbakır'da Kürdistan Üniversitesi için başvuru yapıldı

  Diyarbakır'da Mezepotamya Vakfı, Amed ve Mezepotamya isimleri alındığından Kürdistan Üniversitesi'ni kurmak için başvuru yaptı.
  • 21.06.2015 - 12:37

  Diyarbakır da Kürdistan Üniversitesi için başvuru yapıldı #1

  Diyarbakır'da çok dilli bir üniversite kurmak için yola çıkan Mezopotamya Vakfı, Türkiye'nin eğitim dili Kürtçe olan ilk üniversitesini kurmak için başvuru yaptı.

  İçlerinde CHP'li Sezgin Tanrıkulu ve HDP'li Altan Tan'ın da olduğu vakıf, Amed ve Mezepotamya isimlerinin patenti alındığından Kürdistan ismiyle üniversite kurmak için harekete geçti ve gerekli evrakları verdi.

  "KÜRTLERİN YÜZYILI OLACAK"

  Mezopotamya Vakfı'nın Olağanüstü Kurucular Kurulu Genel Kurulu, Diyarbakır Cegerxwîn Kültür Merkezi'nde dün yapıldı. Mezopotamya Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Selim Ölçer, vakfın yöneticilerinden HDP'li Altan Tan, Ahmet Yıldırım, İmam Taşçıer, Kadri Yıldırım, Mahmut Toğrul, Mithat Sancar, Osman Baydemir, Sırrı Süreyya Önder, Yurdusev Özsökmenler'in milletvekili seçildiğini anımsatarak, "Hiçbir vakıf yok ki kendi içinde 10 tane milletvekili çıkarsın. Onun için çok sevinçliyiz. Bu yüzyıl Kürtlerin yüzyılı olacak" dedi.

  Diyarbakır da Kürdistan Üniversitesi için başvuru yapıldı #2

  "KÜRDİSTAN ÜNİVERSİTESİ İÇİN BAŞVURUYU YAPTIK"

  Mahmut Oral'ın Cumhuriyet'te yer alan haberine göre; faaliyet raporunu okuyan vakfın milletvekili seçilen üyesi Doç. Dr. Ahmet Yıldırım, ilk etapta Eğitim Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi olmak üzere 4 fakülte açılacağını söyledi. Üniversite için Newroz Parkı arkasında bulunan bir arazi için çaba gösterdiklerini ifade eden Yıldırım, isim konusunda da 'Amed Üniversitesi', 'Mezopotamya Üniversitesi' isimlerinin patentleri alındığı için yeni bir isim arayışı içine girdiklerini ve bunun sonucunda "Kürdistan Üniversitesi" adında karar kılarak bu isimle başvurduklarını söyledi. Yıldırım, henüz buna cevap alamadıkları bilgisini vererek, bu isimde ısrarcı olacaklarını kaydetti.

  10 YENİ İSİM KATILDI

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun da olduğu 7 kişi ile Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin de olduğu 3 tüzel kişiyle birlikte, toplam 10 yeni üye oy birliğiyle mütevelli heyetine kabul edildi. Böylece mütevelli heyetinin sayısı 298 oldu.


  Görüş Bildir