Petrol
83.43
0.82%
Euro
17.7992
0.37%
Dolar
18.4632
-0.06%
Altın
968.64
0.59%
Borsa
326
-0.65%
Bitcoin
366.803
4.36%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C
  Diyarbakır'da Kürtçe şarkı eşliğinde tango

  Diyarbakır'da Kürtçe şarkı eşliğinde tango

  Diyarbakır'da tarihi Keçi Burcu'nda düzenlenen gecede Kürtçe şarkı eşliğinde tango gösterisi sunuldu.
  • 11.06.2012 - 11:59

  Diyarbakır da Kürtçe şarkı eşliğinde tango #1

  Diyarbakır'da geçen yıl bazı kesimlerin tepkilerine rağmen açılan Tango Med Dans ve Sanat Merkezi, tarihi Keçi Burcu içerisinde tango gecesi düzenledi. Dans hocaları Kemal Civan Işık ve partneri Sevgi Almış'ın organize ettiği geceye, Diyarbakır'da bulunan yaklaşık 300 tango tutkunu katıldı. Aralarında avukat, öğretmen, doktor, esnaf ve işadamlarının bulunduğu yüzlerce dans tutkunu tango gecesine akın etti. Arjantin tango danslarıyla açılan gecede, çiftler gönüllerince dans etti. Gece için tarihi Keçi Burcu'nun bir bölümüne ahşap parke döşenerek pist oluşturuldu. Diyarbakır'da düzenli olarak yapılan tango gecelerine dansçı olarak katılanlar, partnerleriyle Arjantin tangosu yaptı. Sur ilçesindeki tarihi Keçi Burcu'nda düzenlenen geceye, Türkiye'nin en ünlü tango hocalarından Utku Kulay ve Ilgın Tetikcan da katıldı.

  İşte o görüntüler

  MEHMET ATLI VE CİWAN HACO ŞARKILARIYLA TANGO

  Kulay ve Tetikcan'ın yaptığı danslar uzun süre ayakta alkışandı. Diyarbakırlı tango tutkunları, ünlü Kürt sanatçı Mehmer Atlı ve Ciwan Haco'nun 'Carêk Were' (Bir kez gel) isimli Kürtçe şarkıları eşliğinde dans etti. Kürtçe şarkı eşliğinde tango büyük ilgi görürken, ünlü dansçılar Utku Kulay ve Ilgın Tetikcan'da bu şarkıyla dans etti. Tango gecesine katılan Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğrencisi Melin Işık, "Diyarbakır'da daha öncede tango etkinlikleri düzenlendi. Ama tarihi Keçi Burcu'nda ilk kez yapılıyor. Diyarbakır'da tango zor yapılan bir dans türü değil. Herkes son derece olumlu karşılıyor. Öğrenci sayısı yüksek ve ilgi çok büyük. Öğretmenler, doktorlar, öğrenciler var. Her kesimden insanlar var" dedi.

  Diyarbakır'da doktor olarak görev yapan Aybar Dinçer ise, "Diyarbakır'da doktor olarak çalışmaktayım ve tango ile ilgileniyorum. 10 aydır tangoya katıldım. Tangoya ilk başlarda 3-4 kişi ile bir çekirdek kadro ile başladık. Şu anda 100-150 kişinin sürekli devam ettiği bir alan oldu. Hedefimiz bin 500 kişi ile sokak tangosu yapmak. Tarihi bir yerde tango yapmak inanılmaz bir duygu. Bir arkeolog gibi tarihin bedenine tangonun adımları ile ilerliyoruz" dedi. Tango gecesine katılan öğretmen Arzu Temizkan ise, 5 aydır tango yaptığını ve ev arkadaşının sayesinde tango kursuna gittiğini söyledi.

  4 YIL ÖNCE BAŞLADI

  Tango'nun Diyarbakır'da büyük ilgi gördüğünü söyleyen Merkezin Koordinatörü Kemal Işık da, 26 medeniyetin izlerini bıraktığı bir yerde tango yapmanın güzel bir duygu olduğunu ifade ederek, "4 yıl önce başladık çalışmalarımıza. Diyarbakır ve bölgenin ilk dans okuluyuz. Kentimizin sahip olduğu kültürel, sanatsal, tarihsel zenginlikleri dile getirmek, göstermek, inşa etmek için buradayız. Bin 500'e aşkın bütün dallarda ögrencilerimiz var. Tango derslerine başladığımızdan beri Diyarbakır'da çok yoğun bir ilgi var. Diyarbakır sanatsal faaliyetin kalbi durumunda. Diyarbakır dediğim zaman Berlin, New York gibi bir yer geliyor aklıma. Amed bunun başlıca temsilcilerinden biri. Dünyanın atar damarlarından biridir ' diye konuştu.


  Görüş Bildir