Euro
11.0606
-0.69%
Dolar
9.537
-0.5%
Altın
549.1
-1.41%
Borsa
1.509
1.09%
Bitcoin
595.432
-2.11%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Diyarbakır’da tüm acil çağrılar '112' hattından yapılacak

  Kamu kurumlarının yürüttüğü tüm acil çağrı merkezlerinin tek çatı altında toplandığı Diyarbakır'da, vatandaşlar artık sadece '112' hattını kullanarak yardım talebinde bulunabilecek.
  • İHA
  • 16.07.2020 - 17:31
  Diyarbakır’da tüm acil çağrılar '112' hattından yapılacak

  Diyarbakır, acil durum ihbarları için vatandaşlara kolaylık sağlayacak yeni bir yönteme başvurudu.

  Acil durum hatlarında vatandaşların karşılaştıkları zorlukları en aza indirmek üzere başvurulan yöntemle, acil durum anında vatandaşların 112'yi araması yeterli olacak.

  TEK HATTAN ACİL DURUM ÇAĞRISI YAPILACAK

  112 numarası arandığında ilk çağrıyı karşılayan personel olayın ilgisine göre Emniyet Genel Müdürlüğüne, Jandarma Teşkilatına, ambulansa, itfaiye teşkilatına veya Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) gibi kurumlara bu acil çağrıları yönlendirilecek. Ardından bahsi geçen kurumların personelleri sahadaki ekiplerine durumu iletecek ve hemen olaya müdahale edilmesi sağlanacak.

  İLK ANTALYA'DA YAPILDI

  Bu sistemin daha önce ilk kez Antalya’da açıldığını belirten Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Münir Karaloğlu, Diyarbakır ile birlikte 47. ilde 112 Acil Çağrı Merkezi'nin açıldığını belirtti.

  Diyarbakır’da tüm acil çağrılar '112' hattından yapılacak - VİDEO

  "BU KADAR NUMARANIN AKILDA TUTULMASI ZOR"

  Vali Münir Karaloğlu, Türkiye’de şuana kadar 46 vilayette tek acil çağrı uygulamasının devam ettiğini söyledi. İlk uygulanan ilin Antalya olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu, "Bugün Diyarbakır ile beraber 47’nci il olacak. Bizim her kurumun ayrı ayrı acil çağrı numaraları var. Emniyetin ayrı bir numarası, jandarmanın ayrı numarası var, itfaiyenin ayrı bir numarası var. Sağlık zaten 112’yi acil çağrı numarası olarak kullanıyordu. Orman yangınları için ayrı, AFAD için ayrı. Bu kadar acil çağrı numarasının vatandaşımızın hafızasında tutması da zor, bu kadar parçalı bir acil çağrı hizmetinin verilmesi hem maliyetlerin yükseltilmesi bakımından daha maliyetli bir iş. Hem de kurumlar arasındaki koordinasyon açısından da zor bir işti. Şimdi bu çatı altında bütün acil çağrı numaraları 112 ile birleştirildi. Artık vatandaşımız itfaiye de olsa, emniyet de olsa, jandarma da olsa sağlık da olsa, orman yangını da olsa, AFAD ile ilgili bir problem de olsa tek numarayı arayarak, 112 numarasını arayıp acil çağrısını bırakabilecek ve hizmet isteyebilecek. Bu neyi artıracak, hızı artıracak, hızlı mücadeleyi artıracak. İki, maliyetlerimizi düşürmüş olacak. En önemlisi de koordinasyonumuzu çok artıracak." dedi.

  ARTIK KÜRTÇE VE ZAZACA ÇAĞRI DA YAPILABİLECEK

  Sistemin ihtiyaç olan bütün kurumların aynı anda olay yerine ulaşmasını sağlayan yeni bir sistem olduğunu aktaran Vali Karaloğlu, "Çağdaş bir sistem, Diyarbakır’ımıza hayırlı olsun. Çok dilli bir şehir, çağrı merkezimize sadece Türkçe değil, çağrı merkezimizde hem Türkçe, Türkçe ile beraber Kürtçe ve Zazaca’da vatandaşlarımız kendi çağrılarını bırakabilecek. O dilleri bilen arkadaşlarımız çağrı alıcı olarak buradalar. Bizim vatandaştan bir talebimiz var. Artık 112’yi sadece acil ihtiyaçlar için kullansınlar." diye konuştu.

  Yenişehir ilçesinde bulunan Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) binasında yapılan açılışa Vali Münir Karaloğlu’nun yanı sıra, İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ve kurum amirleri de katıldı.

  Diyarbakır’da tüm acil çağrılar 112 hattından yapılacak #1

  Diyarbakır’da tüm acil çağrılar 112 hattından yapılacak #2

  Diyarbakır’da tüm acil çağrılar 112 hattından yapılacak #3

  Diyarbakır’da tüm acil çağrılar 112 hattından yapılacak #4

  Diyarbakır’da tüm acil çağrılar 112 hattından yapılacak #5

  Diyarbakır’da tüm acil çağrılar 112 hattından yapılacak #6

  Diyarbakır’da tüm acil çağrılar 112 hattından yapılacak #7

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir