Euro
10.0647
0.92%
Dolar
8.5411
1.36%
Altın
481.86
-0.86%
Borsa
1.418
-0.42%
Bitcoin
403.934
0.39%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Diyarbakır'ın 'Gaffar Baba'sı memleketinde ölümsüzleşti

  Diyarbakır'da uğradıkları silahlı saldırıda 5 polis memuruyla şehit düşen Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, memleketi Sakarya'nın Hendek ilçesinde vatandaşlar tarafından unutulmuyor.
  • AA
  • 23.01.2019 - 01:31
  • Güncelleme : 23.01.2019 - 01:31
  Diyarbakır'ın 'Gaffar Baba'sı memleketinde ölümsüzleşti

  İlçedeki esnaf her yıl şehit edildiği 24 Ocak tarihi yaklaşırken Okkan'ın fotoğraflarını, iş yerlerinin camlarına ve çeşitli yerlere asıyor.

  Hendek Kaymakamı Orhan Burhan, Okkan'ın şehadetinin 18. yılına yaklaşıldığını anımsattı.

  Diyarbakır ın Gaffar Baba sı memleketinde ölümsüzleşti #1

  "HERKESE BÖYLE ANILMAK NASİP OLSUN"

  Okkan'ın tüm Türkiye'de çok sevildiğini ancak memleketi Hendek'te ayrı bir yeri olduğunu vurgulayan Burhan, anısını yaşatmak üzere her yıl anma programı düzenlendiklerini aktardı. Burhan, "Her sene daha artan bir ilgi var anma programına. Bu da rahmetlinin ne kadar sevildiğini ve sayıldığını, insanlara gösterilen ilginin, yakınlığın muhakkak karşılık bulduğunu bize gösteriyor. Ben Allah'tan herkese böyle anılmayı nasip etmesini temenni ediyorum." diye konuştu.

  Diyarbakır ın Gaffar Baba sı memleketinde ölümsüzleşti #2

  "GÖNÜLLERDE TAHT KURMUŞ BİR İNSAN"

  Hendek ilçesindeki esnafın, dükkanlarının camlarına ve çeşitli yerlere Okkan'ın fotoğrafını astıklarına işaret eden Burhan, şunları kaydetti:

  "Bu tamamen sivil inisiyatifle gerçekleşen bir durum. Her sene Gaffar Okkan'ın ölüm yıl dönümü yaklaşınca bu kendiliğinden gelişiyor ve tüm esnafımız, kamu kurumları da bu duruma katılarak, fotoğraflarını asıyorlar. Sevgilerinin bir göstergesi olarak görmek lazım. Gaffar Okkan gerçekten mütevazılığıyla, insanlara yaklaşımıyla gönüllere taht kurmuş bir insan. O yüzden bu şekilde anılmayı fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum."

  Burhan, ilçeye bağlı Tepecik Mahallesi'nde hayırsever bir vatandaş tarafından tekrar inşa ettirilen bir camiye Okkan'ın isminin verildiğini, açılışının bu yılki anma etkinlikleri kapsamında yapılacağını sözlerine ekledi.

  Diyarbakır ın Gaffar Baba sı memleketinde ölümsüzleşti #3

  "HENDEK, DÜNYANIN EN GÜZEL İNSANINI UNUTMAZ"

  Okkan'ın çocukluk arkadaşlarından Şehabettin Dikbayır (68), beraber çok şey paylaştıklarını, birlikte futbol oynadıklarını, ağaçlara tırmanarak meyve topladıklarını anlattı.

  Dikbayır, "Dünyanın en güzel insanıydı. Beraber bir sürü anımız var. Okul zamanlarında Ankara'ya gider onunla buluşurduk. İzne çıktığında buraya gelirdi. Beraber gezerdik. Gece geldiğinde en çok simitle zeytini yemeyi severdi." dedi.

  Okkan ile en son şehit edilmesinden bir akşam önce telefonda görüştüğünü ifade eden Dikbayır, hal hatır sorduktan sonra, İstanbul'da olduğunu sabah da Diyarbakır'a döneceğini aktardığını kaydetti.

  Diyarbakır ın Gaffar Baba sı memleketinde ölümsüzleşti #4

  "EMEKLİ OLUP, BABASI GİBİ FIRINCILIK YAPACAKTI"

  Okkan'ın emekli olduktan sonra Hendek'e dönüp, ailesine ait fırında baba mesleğini devam ettirmeyi düşündüğünü dile getiren Dikbayır, "Çocukları zaten yetişmişti. Kendisi de gelince fırının başına geçmeyi düşünüyordu. Hendek onu unutmaz, Sakarya da unutmaz. Çok iyi bir insandı. Gittiği yerde Hendekli bir hemşehrisi geldiğinde deli olurdu, sevinirdi, ilgilenirdi, bakardı." şeklinde konuştu.

  Okkan'ı tüm Türkiye'nin tanıdığını, hemşehrisi olması nedeniyle kendisinin daha iyi tanıdığını belirten Osman Dinçer (51) de acısını 365 gün yaşadıklarını, hiç unutmadıklarını söyledi.

  Diyarbakır ın Gaffar Baba sı memleketinde ölümsüzleşti #5

  "SANKİ EMNİYET MÜDÜRÜYLE KONUŞMUYORDUNUZ"

  Sami Bağdatlı ise Okkan'ın milletin kalbinde taht kuran, ülkesini seven iyi bir devlet adamı olduğunu vurgulayarak, "Onunla konuşurken emniyet müdürüyle konuştuğunuzu fark etmiyorsunuz, o kadar halktan, o kadar alçak gönüllü bir insan. Mekanı cennet, ruhu şad olsun." diye konuştu.

  Öte yandan Hendek Belediyesi Bayraktepe Sosyal Tesisleri içindeki Hendek Kültür Evi'nde, Okkan'ın diplomalarıyla okul yıllarına ait fotoğrafları sergileniyor. Sergide ayrıca, Okkan'ın görev süresi boyunca aldığı plaketlerin yanı sıra başarı belgeleri de yer alıyor.

  Diyarbakır ın Gaffar Baba sı memleketinde ölümsüzleşti #6

  Diyarbakır ın Gaffar Baba sı memleketinde ölümsüzleşti #7

  Diyarbakır ın Gaffar Baba sı memleketinde ölümsüzleşti #8

  Diyarbakır ın Gaffar Baba sı memleketinde ölümsüzleşti #9

  Diyarbakır ın Gaffar Baba sı memleketinde ölümsüzleşti #10

  Diyarbakır ın Gaffar Baba sı memleketinde ölümsüzleşti #11

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir