Diyarbakır'ın Yeşilvadi sakinleri 4 yıldır susuz yaşıyor

Mahalle sakinleri su ihtiyaçlarını karşılamak için yaklaşık 500 metre uzaklıktaki dereden bidonlarla su taşıyor.

Yaz sıcağında susuz kalan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine müracaatlarına rağmen sorunlarının çözülmediğini belirten vatandaşlar, sıkıntının giderilmesini istiyor.

"BORU PARASI İSTEDİLER"

Mahalle sakinlerinden Abdulkadir Gezer'in yaptığı açıklamada, su sıkıntısının 4 yıldır devam ettiğini, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sur Belediyesi ve Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) yetkilileri ile yaptıkları görüşmelere rağmen sorunlarının çözülmediğini söyledi.

Diyarbakır'ın Yeşilvadi sakinleri 4 yıldır susuz yaşıyor

Gezer, su sıkıntısının özellikle yaz aylarında yaşandığına işaret ederek, "Mağduruz, perişan durumdayız. Başvurularımıza rağmen bize dönülmedi. Bizimle ilgilenmediler. Son olarak DİSKİ'ye dilekçemi sundum. Bir ara DİSKİ'den bir ekip köye geldi ve 'Size suyunuzu getireceğiz ama suyu getirecek boruları siz alın. Boru parasını siz verin' dedi. Biz de bunu kabul etmedik. DİSKİ'de ve belediyede daire başkanları, şefler ve encümenlerle görüştüm, ilgilenen yok. Bana, 'Ne yaparsan yap' dediler." şeklinde konuştu.

Evlerinde su olmadığı için huzurlarının da kalmadığını dile getiren Gezer, "Suyumuz hiç yok. Çocuklarımıza banyo yaptıramıyoruz. Elbiselerimiz yıkanmıyor. Eşlerimizle her gün su sıkıntısı nedeniyle tartışıyoruz. Su olmadığı için bize çay dahi vermiyorlar." dedi.

SU TAŞIRKEN DÜŞÜP ELİNİ KIRAN KADINLAR VAR

Kadınların 500 metre uzaktan su taşımak zorunda kaldığını aktaran Gezer "Su getirirken yolda düşüp elini kıran kadınlar var." diye konuştu.

Su sorunu yaşadıkları için 30 yıl önce Çınar ilçesine bağlı Alancık köyünden ayrılıp Sur ilçesine yerleştiklerini belirten Gezer, şehir merkezine yakın mahallede su sıkıntısı çekeceklerini düşünmediklerini anlattı.