Euro
10.8612
0.32%
Dolar
9.3318
0.4%
Altın
533.35
0.89%
Borsa
1.433
0.23%
Bitcoin
596.206
2.89%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Diyarbakırlı çocuk gelinler konuştu

  Diyarbakır'da 'çocuk gelinler'le ilgili yapılan araştırmada, genç yaşta evlenmiş 300 kadınla yüz yüze görüşüldü.
  • 30.11.2012 - 04:13
  Diyarbakırlı çocuk gelinler konuştu

  Diyarbakırlı çocuk gelinler konuştu #1

  Türkiye'nin en büyük sosyal yaralarından biri olan 'çocuk gelinler'in yüzde 72'sinin rızası olmadan evlendirildiği, yüzde 30'undan fazlasının ise eşini daha önce hiç görmemiş olduğu belirtildi. NTV'den Nizamettin Kaplan'ın haberine göre; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi'nce yapılan araştırma 'çocuk gelinler'le ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

  300 KADINLA YÜZ YÜZE

  Merkez, 7 ay süren araştırmasında 300 kadınla yüz yüze görüştü.

  Yüzde 73'ü okur yazar olmayan ve çoğunluğu yeşil kart sahibi olan kadınlarla tek tek evlerinde yapılan görüşmeler ortalama 45 dakika sürdü. Anket formunda; kadınların demografik bilgileri, evlilik kararı, evliliğin gerçekleşmesi, çocuklar, yaşanan sorunlar ve sorunlarla başa çıkma stratejileri, aile içi ve kadına yönelik şiddet, gelecek beklenti ve kaygıları, 'çocuk gelin'e ilişkin düşünceleri, tutumları ve önerilerine yönelik sorular yer aldı.

  9 KARDEŞ VE ÜZERİ

  Araştırmada, 'çocuk gelinler'in yüzde 91'inin kardeş sayısının 9 ve üzerinde olduğu tespiti yer aldı. Araştırmaya katılan psikologlardan Serap Çapraz, bu durumu "Çocuk gelin olgusuna kalabalık ailelerde, yoksul ailelerde ve eğitim düzeyi düşük ailelerde daha yüksek oranda karşılaşıldığını gösteriyor. Evlendirilme sebeplerinden biri de 'evden bir boğaz daha eksilir' düşüncesi" şeklinde yorumladı.

  O 70'Tİ BEN 13

  'Çocuk gelinler'in başlarından geçen ilginç olaylara da yer verilen araştırmaya katılan kadınlardan birinin "İlk gece hastanelik oldum. O, 70 yaşındaydı ben 13 yaşındaydım. Ona çocuklarıyla birlikte ben de baba diyordum daha sonra kumam beni uyararak, ismiyle hitap etmemi istedi fakat bunu yapamayınca 'şişşt' diye seslenmek zorunda kaldım" şeklindeki sözlerinin 'çocuk gelinler'in durumunu en iyi anlatan örneklerden biri olduğu belirtildi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir