Euro
9.6908
-0.06%
Dolar
8.1048
-0.01%
Altın
455.03
0.03%
Borsa
1.378
0.18%
Bitcoin
512.115
4.47%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C
  Doğu’da elektrik arızalarında drone'lu çözüm

  Doğu’da elektrik arızalarında drone'lu çözüm

  Ağır kış şartlarının hüküm sürdüğü Doğu Anadolu Bölgesinde, elektrik arızalarının tespiti ve giderilmesi drone ile yapılmaya başlandı.
  • İHA
  • 15.02.2019 - 10:28

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından da onaylanan proje Doğu’da hayatiyete geçirildi. Elektrik kesintisinin büyük kısmını oluşturan ve "buz yükü" adı verilen iletim hatlarının donması gibi arızalara, drone ile Ardahan’da müdahale edildi.

  ARIZALAR DRONE İLE TESPİT EDİLECEK

  Türkiye’nin doğusunda 70 bin 457 kilometre karelik geniş bir coğrafyada, 7 ilde yaklaşık 2 milyon aileye elektrik dağıtım hizmeti veren Aras Edaş ekipleri, Ardahan’ın Posof ilçesi Ilgar Dağı güzergahındaki karlı araziyi, kar üstü araçlarıyla aşarak arızalara müdahale ettiler.

  İletim hattındaki arızayı drone yardımıyla tespit eden ekipler, daha sonra iş güvenliği tedbirlerini alarak arızayı giderdiler.

  Doğu’da elektrik arızalarında drone lu çözüm #1

  Doğu’da elektrik arızalarında drone'lu çözüm ViDEO

  "İŞ GÜVENLİĞİ ÖNLEMLERİNİ ALARAK ARIZAYI GİDERDİLER"

  Aras Edaş Ardahan İl Koordinatörü Meyrem Akpınar, “Aras elektrik olarak Ardahan ilimizde 59 bin abonemize 140 personelimizle hizmet götürmekteyiz. İlimizin iklim ve coğrafi koşulları elemanlarımızın çalışma koşullarını zorlamaktadır. Bulunduğumuz nokta 2 bin 500 rakımlı Ilgar Dağı. Bugün Ilgar Dağı'ndaki hatlarımızda arıza olduğu ihbarını aldık. Mevcut durumun zorluğu nedeniyle de drone çıkardık. Drone'la arızalı hattın tespitini yaptıktan sonra ekiplerimiz kar motoruyla arızanın olduğu alana intikal etti. İş güvenliği önlemlerini alarak arızayı giderdiler.” diye konuştu.

  Aras Edaş Sistem İşletme Şefi Şahin Ponbe’de, “Şu an Ardahan ili Posof ilçesi Ilgar Dağı mevkiinde bulunan enerji nakil hattında oluşan bir arızayı, drone sayesinde tespit ettik ve ekiplerimiz müdahale etti.” dedi.

  Doğu’da elektrik arızalarında drone lu çözüm #2

  Doğu’da elektrik arızalarında drone lu çözüm #3

  Doğu’da elektrik arızalarında drone lu çözüm #4

  Doğu’da elektrik arızalarında drone lu çözüm #5

  Doğu’da elektrik arızalarında drone lu çözüm #6

  Doğu’da elektrik arızalarında drone lu çözüm #7


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir