Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
704.976
-11.32%
14ºC
İstanbul
Hafif yağmur 14 C

  Dönemeç Sazlıkları 'Kesin Korunacak Hassas Alan' ilan edildi

  Resmi Gazete'de yayınlanan kararla 'Kesin Korunacak Hassas Alan' olarak ilan edilen Dönemeç Sazlıkları, drone ile havadan görüntülendi.
  • DHA
  • 14.05.2020 - 11:11
  Dönemeç Sazlıkları 'Kesin Korunacak Hassas Alan' ilan edildi

  Van'ın Edremit ve Gevaş ilçeleri sınırlarında 300 kilometrekare alan üzerinde bulunan Dönemeç Sazlıkları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı ve Resmi Gazete'de yayınlanan kararla, "Kesin Korunacak Hassas" sit alanı ilan edildi.

  Van Gölü’nün güneydoğu kıyısında bulunan delta alanı, sazlık, kamışlık, kumul ve çamur düzlükleri ile kaplı olan Dönemeç Sazlıkları, drone ile havadan görüntülendi.

  BİRÇOK ALANDA ÜRETİM YAPILIYOR

  Alandaki mera ve tarım alanlarında meyvecilik, tarım ve hayvancılık yapılırken, inci kefali balığının yumurtlamak için iç kesimlere çekildiği önemli akarsu girişlerinden biri olan delta, çok sayıda kuş türüne de ev sahipliği yapıyor.

  Dönemeç Sazlıkları 'Kesin Korunacak Hassas Alan' ilan edildi ViDEO

  "DELTA BÖLGENİN İNCİSİ"

  Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, bu kararın hem bölgenin hem ilçesinin turizminin gelişmesinde doğanın korunması anlamında çok önemli bir karar olduğunu belirterek, "Bu kararın alınmasında emeği geçen başta Tabiat Varlıları Koruma Kurulu İl Müdürlüğümüz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na teşekkür ediyorum. Hakikaten Dönemeç Deltası, gerek kuş varlığı itibarı ile gerek doğal güzellikleri itibarı ile bölgenin incisi konumunda. Edremit bu anlamda da turizm boyutuyla da inşallah öne çıkacak. Biz de belediye olarak bu koruma kararına istinaden bölgede üzerimize düşen tüm görevleri yerine getireceğiz. İnşallah Dönemeç Deltası, birçok meşhur bölge gibi turizm destinasyonu olarak kayıtlara geçecek ve korunacaktır. İlimize, ilçemize bölgemize hayırlı olsun." dedi.

  Dönemeç Sazlıkları Kesin Korunacak Hassas Alan ilan edildi #1

  Dönemeç Sazlıkları Kesin Korunacak Hassas Alan ilan edildi #2

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir