Petrol
96.08
-0.24%
Euro
18.3099
0.18%
Dolar
17.9095
0.06%
Altın
1.032
-0.15%
Borsa
2785
0.36%
Bitcoin
414.185
-3.57%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  Dünya anneleri İstanbul'da buluştu

  Çocukları Türkiye'de okuyan anneler ile yurt dışındaki Türk Okulları'nda görevli öğretmenlerin anneleri buluştu.
  • 10.05.2013 - 02:50
  Dünya anneleri İstanbul'da buluştu

  Dünya anneleri İstanbul da buluştu #1

  'Dünya Anneler Günü' programı Baran ve Cihan Uluslararası Öğrenci ve Kültür Federasyonları tarafından Fatih Topkapı 1453 Sosyal Tesisleri'nde saat 20.30'da başladı. Programa İstanbul Büyük Şehir Belediye(İBB) Başkanı Kadir Topbaş'ın eşi Özleyiş Topbaş, Aydın Doğan'ın eşi Sema Doğan, Esin Demirören ve bir çok iş kadını katıldı.

  41 ÜLKEDEN ANNELER TÜRKİYE'YE GELDİ

  Nuriye Toraman'ın sunumuyla gerçekleştirilen programda çocukları Türkiye'de okuyan 41 ülkenin annesi ile, dünyanın değişik ülkelerindeki Türk okullarında çalışan öğretmenlerin anneleri bir araya geldi. Programda bazı fedakar annelere plaket verildi. Orta Asya'daki Türk Okullarında çalışırken 3 çocuğunu memleketine uzak coğrafyalarda dünyaya getiren Ayşe Tok adlı anne, jüri tarafından yılın annesi seçildi. Zaman zaman duygusal anların yaşandığı salon, yabancı uyruklu öğrencilerin söylediği Türkçe şarkılarla coştu. Ercan öğretmenin okuduğu 'Anne' adlı şiirle hüzünlenen bazı annelerin göz yaşlarını tutamadığı gözlendi.

  Kadir Topbaş'ın eşi Özleyiş Topbaş program sonrası yaptığı açıklamada, salondaki atmosfer karşısında duygulu anlar yaşadığını ifade etti. Özleyiş Topbaş, "41 ülkeden çocuğumuz burada okuyor. Burada bizim kültürümüzü öğrenecekler. Daha sonra kendi ülkelerine gidip bizleri temsil edecekler. Buradan yurt dışına giden öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum." dedi.

  Aydın Doğan'ın eşi Sema Doğan ise programı çok başarılı bulduğunu ve emeği geçen herkesi tebrik ettiğini söyledi.

  GÜLSÜM ANNEYE FEDAKAR ANNE ÖDÜLÜ

  5 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu hafızasını kaybeden ve felç kalan Rus gencin bakımını üstlenerek ona Umut ismini veren Antalyalı Gülsüm Kabadayı'ya "Fedakar Anne" ödülü takdim edildi. Programda manevi bir güç olduğunu ifade eden Gülsüm anne, "Dil, din, millet önemli değil. Burada her taraftan anne var. Birleşip bir güç olduk. Rabbim bizi ayrı yerde değil aynı yerde yarattı. Biz Resullahın emanetleriyiz. Biz anneler gül'üz. Dünyanın dört bir yanına budak salıyor. Sevgi çiçekleri de yavrularımızdır." ifadelerini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir