Euro
10.7998
0.49%
Dolar
9.3003
0.42%
Altın
527.15
0.14%
Borsa
1.415
0.36%
Bitcoin
576.999
2.67%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Edirne'de Bocuk Gecesi yapıldı

  Edirne'de, Orta Çağ'dan kalma bir gelenek olan ve Edirne'nin Cadılar Bayramı olarak bilinen Bocuk Gecesi'nin 10'uncusu bu yıl yapıldı
  • 11.01.2015 - 12:17
  Edirne'de Bocuk Gecesi yapıldı

  edirme

  Çamlıca Kültür ve Turizm Derneği ile Korudağ Doğal Yaşam ve Çevre Derneği tarafından bu yıl 10'uncusu düzenlenen 'Bocuk Gecesi', Çamlıca Belediyesi Kültür Evi bahçesinde yapıldı. Geceye, Trakya Üniversitesi Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Keşan Meslek Yüksekokulu öğrencileri ile çok sayıda kişi katıldı.

  "BOCUK GECESİ GELENEK HALİNE GELDİ"

  Gecenin açılış konuşmasını yapan Keşan Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Özcan, 'Bocuk'un eski bir gelenek olduğunu belirterek, şöyle dedi:

  "Çocukluğumuzdan hayal meyal hatırlardık. Kabak pişirilir, mısır kaynatılır, bunlar konu komşuya dağıtılırdı. İnsanoğlunun kültüründe iyilik ve kötülük vardır. İyilikleri kötülerden korumak için her zaman insanoğlu değişik inançlar çemberinde birbirine benzer ritüel dediğimiz bir takım hareketlerde bulunmuşlar. Bu günün coğrafyasına gelene kadar 'Bocuk' denilen olay her ne kadar değişime uğramış olsa da en az 8-10 bin yıllık bir Sümer geleneğidir. Sümerler, insanoğlunun medeniyetinin başladığı yerdir. Kış bereketsiz bir dönem. 'Bocuk' geceleri bölgemizin en soğuk günlerine tekabül eder. Dolayısıyla kışın bu soğuğu bereketsizliği görünmez kötülükleri getirir. İnsanlar bunlardan kendilerini korumak için bu ritüel dediğimiz ve şimdi gelenek haline gelmiş olayları vurgularlar."

  BOCUK GECESİ'NDEN KARELER

  Edirne de Bocuk Gecesi yapıldı #2

  ATEŞ EŞLİĞİNDE KORKU HİKAYELERİ

  Daha sonra ise etkinlikte emeği geçenlere plaket takdim edildi. Gecede, katılımcılara kış aylarına özgü kabak tatlısı dağıtıldı. Etkinlik, 'Bocuk' dansının yapılmasının ardından yüzlerini boyayan ve beyazlara bürünen çocuk ve gençlerin bazı evlerin camlarına vurarak, bakanları korkutması ile devam etti. Kortej oluşturan gençler meşaleler yakarak Depo Mevkii'ne yürüdü ve burada yakılan ateşin etrafında korku hikayeleri anlattı.

  Edirne de Bocuk Gecesi yapıldı #3

  BOCUK GECESİ NEDİR

  'Bocuk Gecesi', Orta Çağdan kalma bir gelenek. Balkanlar'daki Hıristiyanların 'Bojic' adetleriyle ilişkisi bulunmuyor. Tamamen Türk halk kültürünün bir parçası olan 'Bocuk' gecesinde, her evde mutlaka kabak pişiriliyor. Gecede kabak tatlısı, ince akıtma, kar suyunda haşlanmış mısır, armut, ayva, çekirdek, badem, kuzinede fırınlanmış yer fıstığı, ceviz gibi yiyecekler yeniliyor. İnanışa göre, Bocuk verilen varlık, kabak pişen eve gelmez ve kötülük yapmıyor. Bu gecede kabağın yanı sıra mutlaka akıtma yapılıyor.

  Geceye, aile halkı, komşular ve akrabalar katılıyor. Gençler çarşaflara bürünerek komşularını Bocuk geliyor diye korkutur. Gecede 'Bocuk' diye adlandırılan bir varlığın beyazlar içinde insan görünümünde gezdiğine inanılıyor. 'Bocuk' gecesi kışın en sert gecesinin simgesi. Bu gece suya tahta atılır ve tahta sabah suyun üzerinde donmuş olarak bulunursa o evdeki kişilerin o yıl boyunca sağlıklı, sıhhatli, dayanıklı ve güçlü olacağına inanılıyor.

  Edirne de Bocuk Gecesi yapıldı #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir